Anasayfa » Sağlık » Beslenme » YUMURTA KABUKLARINI ÇÖPE ATMAYIN DEĞERLENDİRİN

YUMURTA KABUKLARINI ÇÖPE ATMAYIN DEĞERLENDİRİN

Her sabah kahvaltıdan veya tatlı yapımında kullandığınız yumurtalardan kalan kabukları atmayın, değerlendirin. Nasıl mı?
Kalsiyum desteği: Birçok kişi yumurta kabuklarını her gün aldıkları birkaç bin miligram kalsiyuma ekler. Yumurta kabuklarını silip bir tencerede kaynatabilir ve bir fırın kağıdına dizip on dakika boyunca 200 derecede pişirebilirsiniz. Daha sonra bunları bir kahve öğütücüsünde öğütün ve toz haline getirin. Bu karışımından bir çay kaşığı kadarını bir bardak suyla her gün tüketebilirsiniz.
Yüz maskesi: Yumurta kabuklarını bir yumurta akıyla havanda ufalayın ve yüzünüze maske olarak sürün. Bu karışım cildinizin gerilmesini sağlar.
Kaşıntılara merhem: Yumurta kabuklarını elma sirkesinde erittikten sonra, kaşıntılar için bir ilaç olarak kullanabilirsiniz. Bu karışımı cildinize sürünce, kaşıntılar ve kızarıklıklar kaybolur.
Leziz kahveler: Makine kahvesi içiyorsanız ve acımtırak bir tat hissediyorsanız, makinenizin kahveİ koyduğunuz bölümüne bir yumurta kabuğu atın. Yumurta kabuğu kahvenizin tadını değiştirmez, sadece acılığını alır.
Haşere mücadelesi: Haşereler farklı şekillerde ve boyutlardadır, ancak bahçelere zarar vermek için aynı çabayı sarf ederler. Yumurta kabuklarını ufalayıp bahçenize serperseniz, özellikle solucanları uzak tutmuş olursunuz. Üstelik kimyasal maddeler kullanmak zorunda da kalmazsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>