Anasayfa » Sağlık » YORGUNLUĞA İYİ GELEN BİTKİSEL ÇAYLAR
YORGUNLUĞA İYİ GELEN BİTKİSEL ÇAYLAR

YORGUNLUĞA İYİ GELEN BİTKİSEL ÇAYLAR

Biberiye: Biberiye Akdeniz’e özgü bir bitki olan ve Akdeniz mutfağında oldukça sık kullanılmaktadır. Sağlık alanındaki  kullanım şekilleri ise; sinirleri sakinleştirmek, kan dolaşımını arttırmak ve hafif depresyon tedavisidir. Biberiye çayı, ayrıca uykusuzluk ve yorgunluğa neden olabilen sindirim sistemi sorunlarını rahatlatmak için kullanılabilir. Ariyetten  kas ağrılarını ve gerginliği almak için masaj yağı olarak kullanılır. Saf biberiye yağının ağız yoluyla alınması emziren ya da  hamile kadınların alması söylenmektedir. Ayrıca şeker hastalığı, kan pıhtılaşması, hipertansiyon ilacı alanların ve ülseri bulunanların biberiye çayı tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

Ginseng: Ginseng Doğu Sibirya’ya özgü bir çalı olan strese bağlı yorgunluk için önerilen bitkiler arasında yer alır. Ayrıca bir diğer ginseng türü olan “panax ginseng”in ise enerjiyi yükselterek ruhsal veya  fiziksel güç sağladığı söyleniyor. Ancak ginseng bitkisi kanamayı arttırdığı için düzenli olarak aspirin kullananlara veya kan inceltici ilaç alanlara önerilmiyor.Ani bir kesilmede kan kaybının fazla olma ihtimali vardır.

Yerba Mate: Yerba Mate bitkisi Güney Amerika kıtasında, bir kaç ülkede geleneksel olarak içilen çay kafein benzeri uyarıcı bir madde içermektedir. Genlikle bizim ülkemizde zayıflamaya yardımcı bitkisel ürünler içerisinde sıkça kullanılır.Ayrıca metabolizmayı hızlandıran yerba mate gün içinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayabilir ancak uyku kaçırabileceği ve çarpıntı yapabileceği için kontrollü tüketilmesi önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>