Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » YENİ TREND, MEME ALTI SEFIE’Sİ!

YENİ TREND, MEME ALTI SEFIE’Sİ!

“SELFIE” KAVRAMINA YENİ BİR AÇIDAN BAKANLAR HER TRENDİ TAKİP EDENLER, BUNU DA ATLAMAYIN

Gün geçmiyor ki yeni bir trend Instagram üzerinden dalga dalga yayılmasın, herkesi peşinden sorgusuz sualsiz sürüklemesin. Selfie çılgınlığı öyle hızlı vurdu ve öyle kalıcı oldu ki, yeri sağlamlaştıkça dönüşümü kendi içinde yaşamaya başladı. Gelinen son nokta: Meme altı selfiesi. Trend kısa sürede diğer sosyal mecralara da yayıldı ve her ortamda paylaşım grupları oluşturdu bile.

UYUYU

Birkaç yıldır epey rağbet görmesine rağmen özellikle 2014 Oscar Ödül Töreni’nde Ellen DeGeneres’in çekip paylaştığı fotoğraf ile küresel trende dönüşen selfie (“özçekim” diye Türkçeleştirenler mevcut), bugüne kadar hiç kan kaybetmeden sürdü geldi. İnsanlar kendi suratlarının fotoğrafını farklı farklı açılardan çekerek, özgünlük sınırı hayli dar olan bu akım içinde farklılık yaratmaya çalıştılar. Nihayetinde bir kadın kamerayı aşağıya kaydırmayı akıl ederek, selfie kavramını dikkat çekecek kadar geliştirmeyi başardı. Yeni akımda, sadece yüzünüz değil, memelerinizin altı da görünmeli.

Alt üstü bir başka gelip geçici tred, deyip geçmeyiniz. Çok önemsiz görünebilir ancak bilişim çağında her şey bir anda toplumsal önem kazanabiliyor. Örneğin ABD ve Avrupa’nın ardından Uzakdoğu’ya yayılan yeni “meme altı selfie”si, Tayland’da yasaklandı, hatta fotoğrafını paylaşanların 5 yıl hapis ile cezalandırılmasında karar kılındı. Yasak kavramının kendisi komik olduğundan olsa gerek, bu yasağı koyanlar, fotoğraflarda kişilerin suratları görünmediğinden kimseyi yakalayabilmiş değiller. İşin daha da ilginç yanı, Tayland’lı yetkililere göre, birkaç memenin altı göründü diye ülkenin huzuru bozulmuş, halk panik haldeymiş. Ne kadar saçma meselelerden dolayı galeyana gelen halklar var, bize ne kadar uzak, değil mi?

Dünyayla bütünleşmiş, küreselleşmenin cefasını da sefasını da gören ülkemizde de bu trendi görmeyi umuyorum. Bizim kadınlarımızın nesi eksik? Hayır, maksat bizde de huzur bozulacak mı, millet panik olacak mı, onu görmek.

ERMAN YURDAKAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>