Anasayfa » Anne&Çocuk » YENİ DOĞAN BEBEKLERİN BAKIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

YENİ DOĞAN BEBEKLERİN BAKIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

YANİ DOĞAN BEBEKLERİN BAKIMI

Yeni doğan bebeklerin ilk haftalarında dış dünyaya adapte olabilmeleri birkaç hafta sürebilir .İlk haftada, ne zaman ne yapacağını önceden tahmin edemezsiniz. Bazen daha aktif, bazen de sessiz olacaktır. Yeni doğan bebek çok kjhgfağlayabilir, huzursuzluk gösterebilir, solunumu düzensiz olabilir, aksırabilir, kusabilir, sık sık irkilebilir…
Bebekler birbirine benzemezler, her bebeğin farklı karakteristik özellikleri vardır. Örneğin, bazı bebekler daha sakin, uyumlu olur, onların ihtiyaçlarını kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. Bazı bebeklerse zordur, beslenme ve uyku saatleri düzensizdir, sakinleştirilmeleri daha zor olur.

Emzirme
Kendiniz ve bebeğiniz için sakin ve rahat bir yer bulmalısınız. Bebeğinizi, kucağınızda yüzü size dönük olacak biçimde tutun ve meme ucunu bebeğin yanak veya alt dudağına değdirip ağzını açmasını sağlayıp memeye tutturun.
Emerken sadece meme ucu değil, etrafındaki koyu renkli bölüm de bebeğin ağzı içinde olmalıdır. Aksi taktirde emme, meme başında çatlaklara yol açar ve canınızı yakar.

Gaz Çıkarma
Bebeğin emerken yuttuğu havayı onu rahatsız eder. Bu havayı çıkarması, onu rahatlatacaktır. Emzirmenin ortasında ve sonunda gazını çıkarmak doğru olur, Çünkü yuttuğu hava bebeği rahatsız ederek daha fazla beslenmesine engel olabilir.
Bebeğinizin gazını çıkarmak için, onu omzunuzun üstüne ya da kucağınıza yatırın. Bu şekilde yapamıyorsanız kucağınızda oturtun, usulca sırtına vurun veya sırtını sıvazlayın. Birçok bebek, gaz çıkarırken emdiğinin bir kısmını da çıkarabilir. Bu gerçek bir kusma değildir, endişelenmenize gerek yoktur. Sadece kendi giysinizi bir mendil ile korumanız yeterli olacaktır.

Göbeğin Bakımı
Bebeğinizi enfeksiyondan korumanız için göbek kordonunu temiz tutmanız gereklidir. Bunun için; her bez değişiminde, alkol veya doktorunuzun tavsiye ettiği başka bir antiseptik solüyona batırılmış bir kulak temizleme çubuğu ile kordonunu, özellikle tabanını silmeniz gerekir. Bu işlem, bebeğin canını acıtmaz.
Bebeğinizin göbeği düşene kadar, bebeğin bezini göbek kordonu dışarıda kalacak biçimde aşağıdan bağlayın. Bebeği suya sokmayın, banyo yaptırmayın; sadece silin.

Alt Bakımı
Yeni doğan bebeğiniz, günde 6-8 bezini ıslatabilir. Bazı bebekler günde bir kez kaka yaparken, bazıları her emme sonrası yapabilir, her iki durum da normaldir.
İlk günlerde koyu yeşil, siyah renkli olan dışkı, sonraki günlerde sarı- yeşil, yumuşak kıvamlı bir şekle dönecektir (Bebeğin yumuşak ve sulu kaka yapması normaldir, ishal anlamına gelmez ). Mama ile beslenen bebekler daha kıvamlı kaka yaparlar.
Bez kirlenince bezi hemen değiştirip bebeğinizin altını iyice temizleyerek pişikleri önlemiş olursunuz. Bebeğinizin altında kızarıklık olursa,temizleyerek havada kurutmaya bırakmalısınız. Doktorunuzun tavsiye ettiği çinko oksit içeren kremlerden kullanabilirsiniz. Kız bebeklerde alt temizliğini önden arkaya doğru yapmalısınız. İlk  haftalar beyaz bir akıntı olabilir, normaldir. Erkek bebeklerde, sünnet derisini geriye çekerek temizlemeye çalışmamalısınız.

Cilt Bakımı

Bebeğin en büyük organı cildi olduğu için cilt bakımı ve hijyen konusunda annelere önemli bir iş düşer. Yeni doğan bebeklerin cildi çok hassas ve ince olur. Kolayca tahriş olabilir. Cilt bütünlüğünün bozulması durumunda bebek için enfeksiyon riski oluşturur. Özellikle doğumu sonrasındaki günler içinde bebek cildi kuru, kabuksu bir hal alabilir, soyulabilir. Bu dönemde nemlendirici bebe yağı yada losyonların kullanımı doğru olur. Bebek yağları ıslak cilde sürülerek uygun nemlenme sağlarlar. Bebeğin cildi ile direkt temas eden giysiler pamuklu kumaşlardan seçilmeli ve temizliğinde kesinlikle deterjan kullanılmamalıdır.

Giyim

Bebeği mevsim koşullarına göre uygun, kendinizin nasıl bir giysiyle rahat edeceği düşünerek giydirmelisiniz. İnce bir tişörtle gezerken, bebeğinizi kışlık battaniyelere sarmayın! Aşırı giydirme ve sarma bebeğinizi rahatsız eder.
Elleri ve ayakları genellikle soğuk olacağından, bebeğin üşüyüp üşümediğini göğüs ya da sırtından kontrol edebilirsiniz.

Uyku

Bebeklerin uyku düzenleri farklılık gösterebilir. İlk aylarda genellikle günde 15-18 saati uyuyacaklardır. 4 saatte 30 dakika kadar uyanık olmaları normaldir. Gece ve gündüz farkını bilmezler. Zamanla belli bir uyku ve uyanma düzeni oluşacak, gündüzleri 1ile 3 saat arasında, geceleri ise 3 ile 6 saat arasında uyumaya başlayacaktır. Bebek uyurken yan yatırılmalıdır. Bebeğiniz gece sık uyanacağı için, sizin de gece gündüz demeden, bebek uyurken, en azından dinlenmeye çalışması iyi olur. Bebeğin uykusu sırasında ev işlerini halletmeye çalışan anneler, gece de uykusuz kalırsa bu tempoya dayanamayabilirler. Gece ve gündüzün farkını anlaması için bebeğe yardımcı olun. Gündüz uyanık olduğunda onunla oynayın, konuşun, uyarı vermeye çalışın. Geceleri ise mümkün olduğunca sessiz, sakin olun, bebeği fazla uyarmayın, onunla oynamayın.

Ağlama
Ağlama bebeğinizin sizinle iletişim kurma yöntemidir. Buna üzülmeyin, bebekler ağlar çünkü henüz konuşamazlar!
İlk haftalarda bebekler günde 2-3 saat ağlayabilirler. Hatta, ilk 6-8 hafta boyunca ağlama giderek artabilir. Bazı bebekler uykuya dalmadan önce 10-15 dakika ağlarlar. Bebeğiniz farklı nedenlerle farklı şekilde ağlayabilir. Zamanla, bunu ayırt etmeye başlayacaksınız. Fakat her ağlamanın da belli bir nedeni olmayabilir, bazen bebek nedensiz de ağlayabilir. Bebeğin ağlamasına hemen yanıt verirseniz, sizin yanında olduğunuzu anlayacaktır. Böyle davranarak bebeği şımartmış olmazsınız. Yeni doğan bebeğiniz ağlayınca; karnını doyurma, altını değiştirme, kucaklayıp sakinleştirme seçeneklerinin hepsini denediyseniz ve halen ağlıyorsa , bir süre yatağına koyun ve sakinleşmesini bekleyin. Sakinleşene kadar gözlem altında tutun. Zamanla hangi ağlamada ne yapmak gerektiği konusunda deneyim kazanacak, sizden sonra anne-baba olanlara öğüt vermeye dahi başlayacaksınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>