Anasayfa » Anne&Çocuk » YENİ DOĞAN BEBEK NE ZAMAN YIKANIR?

YENİ DOĞAN BEBEK NE ZAMAN YIKANIR?

YENİ DOĞAN BEBEKLERİN BANYOSUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hamilelik boyunca heyecanla beklediğiniz evladınızı kucağınıza aldınız.Artık küçük bir neşe kaynağına sahipsiniz. Önceden onun için kendinize daha iyi bakarken şimdi bebeğinize bakma dönemine geldiniz.Yeni doğan bebeklerin bakımında ilk olarak temizlik ve hijyeni gelir. Bebeğe ne kadar temiz bakılırsa bebeğiniz o denli hastalıklardan korunur ve rahat bir uyku çeker. Yeni doğan bebek banyosu ise bebeğinizin göbek bağı düştükten bir gün sonra yaptırılır. Bu yeni doğan bebeğinizin ilk banyosu olduğu için banyo suyu 37 derece yani vücut ısısı sıcaklığında olmalı ve yumuşak bir bez yardımıyla temizlenmelidir.

Yeni doğan bebeklerde daha baş kemikleri yumuşak olduğu için daha da dikkatli olunmalıdır. Bazen bebek başının doğum kanalında sıkışmasına bağlı olarak cilt altında kanamalara bağlı şişlikler olabilir. Bu gibi durumlar hiç bir şey yapmaksızın izlemeyi gerektirir.Fakat olası farklı bir durumda doktorunuza danışmanız önemlidir.Yeni doğan bebeklerde gözlerde çapaklanma varsa, kaynatılmış ılıtılmış su ile ıslatılmış steril gazlı bez yardımıyla çok bastırmadan burun kökünden dışa doğru silinir.

Bebeğinizin burun ve kulağın içine ucu pamuklu çubuklar ile temizleme gereği yoktur, sadece ucundan temizlenir.

Yeni doğan bebeklerde göbek bağı 5-10 gün içerisinde kuruyarak düşer. Göbek yarasından bir kaç gün kanlı veya kansız sızıntı olabilir. Gerek göbek düşmeden önce, gerek düştükten sonra 1-2 gün kurumayı hızlandırmak ve enfeksiyonu önlemek için göbek yarasına her gün 1 kez antiseptik uygulanır. Göbeğin ıslanmaması için bağlanırken bezin üstünde kalmalıdır.Bu şekilde bebeğinizin göbek bağı sağlıklı bir şekilde düşürülmüş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>