Anasayfa » Anne&Çocuk » YAŞ HAMİLELİĞİ NASIL ETKİLER

YAŞ HAMİLELİĞİ NASIL ETKİLER

YAŞLARA GÖRE HAMİLE KALMA OLASILIĞI

Hamile kalmanızda önemli bir etkende yaşınızdır. Yaşınıza göre hamile kalmanız kolay veya zor olabilir. İşte yaşlara göre hamile kalma olasılıkları …

ERGENLİK DÖNEMİ: Genel olarak doktorlar 18 yaşından önce hamile kalmanın hem bebek hem de anne için sakıncalı olduğunu vurguluyorlar. Çünkü, bu yaşlardaki gebelikte tansiyon yükselmesi olarak bilinen “preeklemsi” olasılığı yüksek olduğu gibi, küçük yaşta gerçekleşen hamileliklerde düşük, ölü doğum veya prematüre doğum yapma riski de artıyor. Bir bayanın hamile kalması için hem hormonal hem de duygusal elişimi 18 yaşından önce tamamlanmıyor. Bu yüzden de sıkıntılar oluşma olasılığı yüksektir.

20’Lİ YAŞLAR :Hamilelik için uygun bir yaştır. 20’li yaşlarda yumurtalarınızın en verimli ve adet dönemlerinin de en düzenli olduğu bir dönemdir. Fakat bu dönemler henüz mesleki hayatlarındaki  hedeflerine ulaşamamış olduklarından ya da bedenlerindeki değişimini olgunlukla karşılayamadıklarından dolayı psikolojik olarak bazı problemler yaşayabiliyorlar.

30’LU YAŞLAR :Bu yaşlar genel olarak maddi ve manevi açıdan kendilerini güvende hissettikleri bir dönemdir. Büyük bir çoğunluk bu yaşlarda hamile kalmayı tercih ediyorlar. Fakat bu yaşta 20’li yaşlarda olduğu gibi sık bir yumurta salınımı olmadığı için bir yıl beklemeniz gerekebiliyor.Fakat bazı kadınlar ise kariyer mi çocuk mu  kararsızlığını yaşayabiliyor. Bu durumda içinizdeki sesi dinleyin hislerinize güvenin. Unutmayın ki çocuk evin neşesidir. Fakat yapılan araştırmalara göre 35 yaş sonrasında ise düşük, dış gebelik, premature doğum, kromozom hastalıkları preeklemsi riski artabiliyor, normal doğum ihtimaliyse azalıyor. Bunlar da aklınızda bulunmalı.

40’LI YAŞLAR :ı Hamile kalmak için 40’lı yaşlar tehlikeli olabilir. Çünkü normal doğum yapma şansınız azalıyor,düşük yapma ihtimaliniz oluyor,bebeğinizin down sendromlu olma riski artıyor. Fakat diğer bir taraftan bakarsak salgıladığınız östrojen hormonu sayesinde kalp hastalıkları, felç ve Alzheimer’a yakalanma riskiniz de azalacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>