Anasayfa » Güzellik » Cilt ve Vücut Bakımı » YAĞ BEZESİ NASIL GEÇER?

YAĞ BEZESİ NASIL GEÇER?

YAĞ BEZESİ TEDAVİSİ NASIL OLUR ?

Yağ bezesi diğer bir  adıyla “epidermal kist” olan sorunlar en sık kulak arkası, yüz ya da sırtta oluşurlar. Genellikle içi sebumla  adı verilen bir sıvı ile dolu olan bu kistler  zararsızdır ve çoğunlukla herhangi bir tedaviye gerek kalmadan zaman içinde kendiliğinden geçer. Fakat bazı durumlarda yağ bezesi çok büyükse, ağrı yapıyorsa ya da enfeksiyon kaptıysa profesyonel bir tedavi gerektirebilir.

Yağ Bezeleri İçin Bitkisel Çözümler

Buhar: Yağ bezesi için buhar, ısı ve nem yumuşamasına yardımcı olur. Yumuşayan yağ bezesinin kendi kendine boşalma ihtimali artar. Yağ bezelerini yumuşatmak için sık sık  sıcak suyla duş alabilirsiniz. Başka bir yöntem ise bir havluyu buharda ısıtarak ya da sıcak suyla ıslattıktan sonra iyice sıkarak bezenin üstüne kompres yapmalısınız. Yağ bezesi sıcak kompres ile gün içinde 20-30 dakikalık sürelerde 3-4 defa uyguladığınız taktirde yağ bezelerinden kurtulabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağı iltihabı önleyici ve bakterileri temizleyici özelliği ile sivilcelerde olduğu gibi yağ bezeleri tedavisinde de tavsiye edilen doğal yağlar arasında yer alır. Çay ağacı yağını gün içerisinde 2-3 kez direkt yağ bezesinin üstüne ve çevresine sürebilirsiniz.

Hintyağı: Yağ bezesine düzenli olarak temizledikten sonra üzerine hintyağı sürmek bezenin daha kısa sürede boyutunun küçülmesini yardımcı olur.Ayrıca hintyağını uygulamak için küçük bir parça pamuklu kumaşa ya da bir parça pamuğa 4-5 damla hintyağı damlatıp bezenin üstüne yerleştirin. Daha sonra yağın etkisini göstermesi için üzerine sıcak havlu koyun ve 30 dakika kadar bekletin. Bunu gün içinde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz..

Sirke: Sirke özellikle enfeksiyon riski yüksek yağ bezesini temizlemek ve küçültmek için oldukça etkili bir çözümdür. Sirkeyi beze üzerinde sürdükten sonra gazlı bezle ya da beze çok küçükse yara bandıyla kapatın. 3-4 gün bu şekilde beklettikten sonra yara bandını çıkarın ve bir parça pamuğu ılık suyla ıslatıp sirkeyi temizleyin.

YAĞ BEZESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

-Yağ bezesini yumuşatmadan patlatmaya çalışmayın.

-Yağ bezesine iğne ya da ucu sivri herhangi bir şey sokmayın, kesmeyin. Tüm bunların bezenin iltihaplanmasına ve derinin alt tabakalarına yayılmasına sebep olabilir.

-Yağ bezesini sık sık anti bakteriyel sabunla ya da anti bakteriyel özelliği bulunan ıslak mendillerle ardımı ile temizleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>