Anasayfa » Sağlık » VERTİGO NEDİR ?

VERTİGO NEDİR ?

VERTİGO NEDEN OLUR ?

Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan  kaslar, kemikler ve eklemlerimizden gelen duyular ile iç kulaklarımız ve gözlerimizden gelen bütün bilgilerin beyincik ve beyin tarafından toplanıp analiz edilmesi sonucu vücudumuzda denge oluşur. Vücut dengemizin oluşmasında görevli olan organ ve sistemler arasında beyin, omurilik, iç kulak (labirent), gözler, eklem ve kaslar sayılabilir.Bu organları etkileyen herhangi bir hastalık baş dönmesi(vertigo) ile birlikte o organa ait diğer belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.Bu sistemin bozulması ile baş dönmesi(vertigo) şikayeti oluşabilir.Bu baş dönmesinin(vertigo) sebeplerini KBB hastalıkları (kulak burun boğaz) ve nöroloji tarafından değerlendirilme yapılmalı ancak bazı durumlarda dahiliye, kardiyoloji, beyin cerrahisi, göz hastalıkları ve bazen de fizik tedavi bölümlerini de kapsayan bir muayeneye gerek duyulabilir.

Baş dönme sorunu ile gelen bir hastada ilk olarak beyin kaynaklı mı, yoksa beyin dışı mi olduğunu belirlemektir.Bunu belirledikten sonra vertigonun sebebi bulunduktan sonra, tedavisi ilgili alanında uzman hekimler muayene sırasında hastaya yaptıracağı basit bazı baş hareketlerinden, çeşitli medikal tedavilere ve gerektiğinde cerrahi tedaviye kadar uzanan geniş bi alanı kapsamaktadır.

Baş dönmesi (vertigo) birçok organa ve bunlardaki rahatsızlıklara bağlı olabilir ve beraberinde ciddi sonuçlar getirebilir. Vertigo kişide baş dönmesi hissi oluşturan bir durumdur. Bu durum, eşyaların hastanın etrafında bir eksen çevresinde dönüyor hissi veya gözler kapalı iken hastanın eşyalar etrafında dönüyormuş hissi olarak da tarif edilebilir. Bu durum, hasta için zor ve yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Baş dönmesi esasen bir hareket halüsinasyonudur. Çoğunlukla iç kulak kaynaklıdır. İç kulaktaki denge organının uyarılması sonucu beyinde yanlışlıkla hareket algılaması oluşur.

 

VERTİGONUN BAŞLICA SEBEPLERİ ŞUNLARDIR:

Üst solunum yolu enfeksiyonları
Pozisyona bağlı baş dönmesi
Vestibüler nörinit (denge ile ilgili sinyalleri beyne ulaştıran sinirin iltihaplanması)
Kronik orta kulak iltihapları
İç kulaktaki tümör yapılı hastalıklar
Meniere hastalığı (iç kulaktaki sıvıların artması)
Menenjit gibi ateşli hastalıkların iç kulağı etkilemesi

Kulak hastalıklarına bağlı baş dönmesi beraberinde kulakta basınç hissi
Kulak çınlaması
İşitme azlığı
Bulantı – kusma
Kulak akıntısı
Gözlerde anormal hareketler gözlemlenebilir.

VERTİGO NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Baş dönmesi (vertigo) kendisi bir hastalık olmayıp başka hastalığın belirtisi olduğu için öncelikle asıl sebebin tedavisi gerekir. İlk olarak buna sebebiyet verebilecek durumlar araştırılmalıdır. Baş dönmesi eğer pozisyonel baş dönmesi (BPPV) ise bunun tedavisi doktorunuzun size muayene sırasında uygulayacağı bazı manevralarla olmaktadır. Bu manevralar iç kulaktaki bazı partiküllerin yerine oturmasını sağlamaktadır. Diğer nedenlerde ise  ilaç tedavisi kullanmak gerekebilir. Bazı şiddetli baş dönmesi olgularında hastaneye yatış gerekebilir. İlaç tedavisine cevap vermeyen Meniere hastalığı’nda da nadiren ameliyat yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>