Anasayfa » Anne&Çocuk » VEJETERYANLAR ANNELER  İÇİN GEBELİKTE BESLENME

VEJETERYANLAR ANNELER  İÇİN GEBELİKTE BESLENME

Vejeteryan anneler hamilelik döneminde neler yemelidir ?

Eğer vejeteryansanız, beslenmenizin bebeğinize zarar verebileceği düşünebilirsiniz.Çünkü vejateryanlar gerekli besinleri yiyemedikleri için endişeye kapılabilirler. Vejetaryan anneler endişelenmenize gerek yok. Sağlıklıysanız bu beslenme şeklinizi terk etmeniz için hiçbir neden yoktur. Diğer hamileler için belirtilen tüm kurallar sizin için de geçerlidir. Geniş yemek çeşitleri tüketin ancak her gün besin dengenize dikkat etmelisiniz

Vejeteryan anneler;

  • Günde en az 4 porsiyon zengin kalsiyumlu yemek tüketin.
  • Beslenmenize daha zengin içerikli besinler ekleyin.(meyveler ve sebzeler bol olarak yemelisiniz)
  • B-12 vitamini gibi destek besin alın.

Ayrıca hamilelik döneminde anne adaylar vitamin ve minarelerine düzgün ve ölçülü olarak alması gereklidir.

Folik Asit

Folik, sinir ucu hasarlarını, beyin ve omurgalardaki ciddi anormallikleri önlemeye yardım eden bir B vitaminidir. Hamileliğinizin 2.ve 3. ayından önce 400-800 mcg folik aside anne adaylarının ihtiyacı olur. Sonraki aylarda günlük 600 mcg yeterli olacaktır.Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, kuru fasulye ve bezelyeler doğal folik asit kaynaklarından yalnızca birkaçıdır.Vejateryan anneler bunları her gün tüketmelidirler.

Kalsiyum

Kalsiyum genel olarak vücut sağlığı için önemlidir. Özellikle bebeklerin ve sizin güçlü kemik ve dişler için kalsiyuma ihtiyacınız vardır. Kalsiyum aynı zamanda dolaşım, kas ve sinir sistemlerinin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Eğer bu süreçte yeterli miktarda kalsiyum almazsanız, bebeğin ihtiyacı kemiklerinizden karşılanacaktır. Günlük 1000 mg kalsiyum vücuda gereklidir. 13-19 yaş arasındaki hamileler de 1300 mg kalsiyum tüketmelidir.Kalsiyum  çoğu meyve suyu, kahvaltılık tahıllar ve meyveler kalsiyum açısından zengindir.

Protein

Bebeğinizin gelişimi açısından protein hayati bir önem taşır. Günlük tavsiye edilen protein miktarı 71 gramdır.Ayrıca yağsız etlerde, balık ve yumurtalarda, süt ürünleri ve yer fıstığında protein miktarı yüksektir anne adayların günlük yemesi gereklidir.

Demir

Hamilelikte kan değişimleri gibi olumsuzluklar yaşayabilirler.Bu yüzden demire olan ihtiyacınız her zamankinden 2 kat daha fazla olacaktır. Tavsiye edilen günlük miktar 27 miligramdır.Kan yapıcı gıdalar ise yağsız kırmızı et, kümes hayvanları, kuru meyveler ve balıklar demir açısından zengin besinlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>