Anasayfa » Sağlık » Kadın Hastalıkları » VARİS NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

VARİS NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Varis, bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamar genişlemeleridir. Uzun süre ayakta hareketsiz şekilde kalma, genetik yatkınlık  ve bayan hastalarda fazla kilolar varis hastalığında risk faktörü olarak görülür. Toplumda sıklığı %20 ile %40 arasında olduğu bilinen varisler yaşam kalitesini düşüren önemli bir halk sağlığı sorunudur.

şlkjhgVaris Tedavisi

Konservatif tedavi: İlaç ve kompresyon tedavisini kapsar. Varis hastalığını iyileştirmez ancak ilerlemesini durdurur ve ağrılarıları azaltır.

Yüzeyel lazer: 1 mm ve daha küçük varislerde epilasyon gibi dışardan lazer ışınıyla kılcal damarın yakılması işlemidir. Cildin dışından, lazer ışınları ile çapı 1 mm altındaki toplardamar genişlemeleri yok edilebilir. Fakat daha geniş çaplı damarlarda bu tedavi yöntemi kullanılmamalıdır. Damarı kapatmak için gereken yüksek enerji ciltte yanıklara, renk değişikliğine ve parşömen gibi değişikliklere sebep olabilir.

Skleroterapi (iğne tedavisi): Bacaktaki varisler, içine ince iğnelerle bir madde verilerek toplardamarın tıkanması şeklinde tedavi edilmesidir. Orta ve büyük çaplı damarlarda başarı şansı az olduğundan tavsiye edilmez. Çapı 1-3 mm civarında olan varisler için kullanılabilir.

Damar içi lazer tedavisi: Bu yöntem önemli avantajlara sahiptir. İlk olarak lokal anestezi altında yapılabilmektedir. İşlem 30 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Hasta 1-2 saat istirahat ettikten sonra yürüyerek evine gidebilmektedir. İşlem sonrası hareketlerde hiçbir bir kısıtlama gerekmemektedir.

Ameliyat: Buradaki amaç dıştan görülen varislerin çıkartılmasının yanında toplardamarların içinde yüksek basınca sebep olan ve kasık bölgesindeki kapakçıkların neden olduğu yetersizliğin giderilmesidir. Bu yetersizlik giderilmez ise hastaların ağrıları devam edecek ve varisler kendini kısa sürede tekrarlayacaktır. Kapak yetersizliği olmayan hastalarda tek işlem, genişlemiş varis yumaklarını üzerlerine yapılan küçük kesiklerle çıkartmaktır. Bunlar cildin doğal çizgilerine paralel olarak yapılır ve 2-3 mm uzunluğundaki kesiklerdir. Çoğu zaman dikiş gerektirmeden iyileşebilirler.

Varislerin tedavi edilmesi gerekli midir?

Bu konuda üzerinde durulması gereken konu; varis hastalarının öncelikle hastalık ilerlemeden bu hastalığın tedavisini gerçekleştirmeleri gerektiğidir. Belli bir yaşın üzerine gelen hastaların, örneğin 60 yaşını geçen hastaların varis tedavilerinin bir an önce başlaması gerekir. Çünkü varis ilerleyen dönemlerinde özellikle cerrahi operasyonlarda anestezi riskinden dolayı çok kolay tedavi edilemeyen bir hale gelebilir. Bu sebeple varis tedavisinin olabilecek en erken zamanda gerçekleştirilmesi gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>