Anasayfa » Sağlık » Kadın Hastalıkları » VAJİNAYA ZARAR VEREN 5 ŞEY

VAJİNAYA ZARAR VEREN 5 ŞEY

Kadınlar hem ruhen hem bedenen hassas varlıklardır. Vücutlarının her bölgesi ayrı bir özen istiyor. Özellikle de cinsel bölgeleri olan vajinalarına. Ülkemizde cinsel konular konuşulması utandırıcı bir durum gibi algılanıyor ve bu konularda özellikle de bayanlar sorunlarını paylaşmaktan kaçınıyorlar. Fakat bu konularda bazen konuşulması ve bir uzmana başvurlması gerekebiliyor. Peki vajina nasıl korunmalıdır? Sağlıklı bir vajina için nelere dikkat edilmesi gerekiyor? İşte bu soruları sizin için cevapladık…

Vajinal bölgeye zarar veren 5 şey:

  1. Pedsiz bisiklet kullanmak: Pek çok kadın çocukluğumuzdan beri bisiklete binmeyi çok sever. Bisiklete binmek spor olarak yararlı olduğu gibi çok da eğlencelidir. Fakat bu eğlencenin yararı olduğu gibi zararları da var. Ped kullanmadan bisiklete binildiğinde damarlar sıkışır ve bu vajinanın zorlanmasına sebep olabilir. Bisikletin oturma kısmı ön kısımdan yüksek olduğu için dengelemek için pedli taytlardan giyilmesi gerekir.
  2. Spor yaptıktan sonra terli kıyafetlerin değiştirilmemesi: Spor sonrası herkesin bildiği gibi vücut terler. Terli taytlar ve şortlar çıkarılmadığında vajina mikrop kapabilir ve bu da yara oluşumuna sebep olabilir. Bu sebeple spor sonrası hemen duş alması ve temiz kıyafetler giyilmesi gerekir.
  3. Fazla sabun kullanımı: Vajinayı temizlerken çok fazla sabun yada duş jeli kullanmak vajinayıı daha temiz yapmaz. Aksine içerdikleri kimyasallar nedeni ile vajina zarar görür. Ayrıca aşırı sürtme sebebiyle de tahriş olabilir. Banyo tuzları ise vajinanın sağlığı için en çok uzak durulması gereken şeydir.
  4. Bebek yağı: Çoğu kadın ilk gece korkusu gibi sebeplerle, vajinusmus oluşumunu önlemek için vajinaya bebek yağı sürmeyi tercih eder. Ama bu yağlar kimyasal yapısından dolayı kolay kolay temizlenemezler. Temizlemek için çok uğraşılması gerekeceği gibi yağ tabakası gözenekleri de tıkayarak cildin nefes almasına engel olur.
  5. Ağda: Vajinal bölgede çıkan tüyler her kadın için baş belası durumundadır. Tüyleri temizlemek için kullanılan yöntemlerden en yaygınıysa ağdadır. Ağda tüyleri kökünden alarak kadınları bebeksi bir cilde kavuşturur. Ancak bunun da bir bedeli vardır. Özellikle genital bölgedeki tüyleri çekmek ilerleyen yaşlarda sarkmalara sebep olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>