Anasayfa » Sağlık » UYKUSUZLUĞA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLAR

UYKUSUZLUĞA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLAR

UYKUSUZLUĞA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI NELERDİR ??

Uykusuzluk sorunu hafif ve orta problemler olarak karşımıza çıkabilir. Sinir,stres, yorucu bir gün arkasından bir de uykusuzluk ile hayatınız alt üst olabilir. Fakat bitkisel çaylar ile kasları rahatlatabilir,uykusuzluk sorununu çözebilir ve sinirleri sakinleştirebilirsiniz. Sakinleştirici etkisi bulunan papatya, sarı kantaron, kediotu, şerbetçiotu gibi bitkilerden elde edilen çaylarını içerken de dikkatli olmalısınız. Özellikle uyku hapı veya depresyon ilacı kullanan kişiler doktorlarına danışmadan kullanmamaları gerekir.Uykuya geçişi kolaylaştıran bitki çaylarını yatağa girmeden 1 saat önce içebilirsiniz.

Çarkıfelek Çayı

Çarkıfelek çayı sakinleştirici, kasları rahatlatıcı ve ağrıyı hafifletici özelliği bulunan çarkıfelek , sedatif ve analjezik özellikleri nedeniyle eski uygarlıklardan olan  Aztekler tarafından kullanılmıştır. Çarkıfelek bitki içerisinde bulunan “harmin”  maddesi ile “mutluluk ve iyi hissetme hali” yaratarak uykuya dalmayı zorlaştıran zihin karışıklığını ve düşünceleri ortadan kaldırır.

Kediotu Çayı

Kediotu çayı özellikle ağrı, adet sancısı, kaygı, sindirim sorunları, kramplar nedeniyle yaşanan uykusuzluk için kullanılır. Kediotu çayı kas ağrılarını hafifletir, sindirim sistemini sakinleştirir ve kan basıncını düşürür.Kediotu üzerinde  yapılan çalışmalarda  etkili bir uyku düzenleyici olduğu yönünde sonuçlara sahiptir.

Şerbetçiotu Çayı

Şerbetçiotu çayı rahatlatıcı, uyku getiren ve antiseptik özelliğe sahiptir. Ayrıca şerbetçiotu bitkisi gerginlik ve kaygı nedeniyle yaşanan uykusuzluk problemleri için  de kullanılabilir. Huzursuzluğu hafifletirken, hazımsızlığa iyi gelir ve baş ağrısını azaltır. Eşit miktarda papatya çayı ile karıştırılabilir. Depresyon hastalarına önerilmez ve hamilelik döneminde kullanılmaması gerekir.

Papatya Çayı

Papatya çayı genel olarak da bilindiği gibi insanı rahatlatır.Papatya çayı uykusuzluk için ülkemizde en çok tüketilen çaylar arasında ön planda yer alır. Papatya çayı hazmı kolaylaştırır, kas spazmlarını hafifletir, ağrı kesici ve antiseptiktir. Hafif dereceli uyku sorunları için oldukça etkili olan papatya çayı eşit miktarda şerbetçiotu bitkisiyle karıştırılabilir.

Uykusuzluğu Engellemek İçin Tavsiyeler

  • Yatağa girmeden 2-3 saat önce son yemeğinizi yiyin.
  • Geceleri kafeinli içeceklerden uzak durun.
  • Yatak odasında televizyon izlemeyin.
  • Her akşam aynı saatte yatağa girmeye çalışın ve sabahları aynı saatte kalkın.
  • Gün içinde uyumayın.
  • Yatak odasını karanlık ve serin tutun.
  • Gece saatlerinde çikolata gibi enerji veren atıştırmalıklar tüketmeyin.
  • Gündüz saatlerinde yapılan egzersizler gece uykuya geçişi kolaylaştırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>