Anasayfa » Sağlık » Psikoloji » UYKU SORUNU NASIL GİDERİLİR?

UYKU SORUNU NASIL GİDERİLİR?

DELİKSİZ BİR UYKU İÇİN 10 ÖNERİ

Yoğun ve stresli şehir yaşamında arasında uyku sorunları çok yaygın. Fakat iyi ve rahat bir uykuyla yaşam kalitesi artırılabilir. Uykusuzluk problemi yaşayanlara, deliksiz bir uyku için 10 öneri Nisa Taifesi’nde…

jhjh

Deliksiz bir uyku, güzel başlayan bir günün müjdeleyicisidir. Uykunuz ne kadar kaliteli olursa, yaşam kalitemiz ve sağlığımız da bundan olumlu yönde etkilenir. Uyku sorunları günümüzde en çok karşılaşılan sorunlardan biri. Bazen bir veya bir kaç gün üst üste uykuya dalmada zorluk yaşanabilir hatta bu durum bazı kişilerde kronik hale gelebilir ve bu da yaşam kalitesini düşürür. Uyku düzeninizi normale döndürebilmek için 10 önerimizi uygulamanız yeterli olacaktır…

Uykunuzu Düzene Sokun

Hafta içi de hafta sonları da, her gün aynı saatte yatağa gidin ve aynı saatte uyanın. Bu vücut ritminizi düzenlemenizi sağlar ve böylece her akşam aynı saatte uykunuz gelir.

Gün İçinde Uyumayın

Ara ara kısa uykular beyin sağlığınız için çok yararlıdır ve enerjinizi geri kazandırır. Ancak bunu yaptığınız takdirde gece uyumakta zorlanıyorsanız, gündüz uyumamalısınız. Özellikle öğleden sonra kesinlikle uyumayın.

Her gün spor yapın

Spor, vücudunuzun daha fazla enerji yakmasını, yorulmasını ve böylece daha çok uykuya ihtiyaç duymanıza sebep olur. Her gün biraz da olsa spor yapmak hiç yapmamaktan iyidir. Spor yapmayı ihmal etmeyin.

Yatak Odanızı Uykuya Uygun Şekilde Düzenleyin

Yatak odanızı en uyunabilir şartlara göre düzenleyin. Uyuduğunuz ortamın sıcaklığının 16-17 derece olması ideal. Ayrıca yatak odanız uykunuzu bölebilecek her türlü sesten ve etkenden  arınmış ve uzak olmalı. Eşinizin horluyor olması da bir dezavantaj oluşturabilir. Ayrıca yatak odanıza gün ışığını engelleyen perdeler taktırabilir, uyku gözlüğü, hava nemlendirici ve kulaklık gibi araçlardan yararlanabilirsiniz.

Yastık ve Yatağınızın Rahatlığı Önemli

Yattığınız yatağın kaliteli ve rahat olmasına özen gösterin. Yatağınızı 9-10 yılda bir yenisiyle değiştirmenizde fayda var. Yatağınızda rahat ve renkli yastıklara yer verin. Yatağınızı uykuya davet eden eğlenceli bir alana dönüştürün.

Biyolojik Saatinizi Düzenleyin

Gece saatlerinde parlak ve çok fazla ışıktan uzak durun. Gündüzleri ise güneş vücudunuza ışığı alın. Bu biyolojik saatinizi ayarlamaya yardım edecek.

Beslenmenize Özen Gösterin

Alkol, sigara ve kafein uykunuzu kaçırabilecek maddeler içerir. Ağır ve baharatlı yemekler midenizi rahatsız ederek ve uykuya dalmanızı engelleyebilir. Uyku saatinden en az 2-3 saat önce atıştırmayı kesin. Çok acıkırsanız da, uyumadan en az 45 dakika önce hafif bir atıştırmalık yiyebilirsiniz.

Uyku Moduna Hazırlanın

Bedeninizin uyku moduna geçmek için, önce biraz rahatlamaya ihtiyacı vardır. Bunun için kitap okumanızı öneririz. Laptop gibi elektronik aletleri uykudan önce kullanmaya ara vermek gerekir. Çünkü bu cihazlar beyne uyku sinyallerinin gitmesini engeller… Yatma vakti yaklaştıkça ışıkları azaltmalı, elektronik cihazlardan ve sizi endişe alarmına geçirebilecek her türlü aktiviteden uzak durmalısınız. Yatağınızda rahatlatıcı müzikler dinleyerek de uyku sürecinizi destekleyebilirsiniz.

Uykuya dalamıyorsanız, başka şeylerle ilgilenin

Ne yaparsanız yapın yine de uykuya dalamıyorsanız, yorulana kadar bir işle ilgilenin. Yatak odanızda asla televizyon bulundurmayın. Uykuya dalamıyorsanız yataktan çıkın, başka bir odada zaman geçirin, hava alın ve sonra tekrar uyumaya çalışın. Eğer hala uyku sorunları yaşıyorsanız mutlaka bir uzmandan destek alın.

Uyku Sorununuz için profesyonel terapileri deneyin

Cleveland Clinic’ten Dr. Melissa C. Young, uyku sorunu yaşayanlar için birbirinden farklı terapi yöntemi olduğunu söylüyor. Biyolojik, zihin ve vücut temelli terapilerin arasında en çok uygulananlardan biri destek gıdalar ile yapılan biyolojik terapi. Uykumakta sorun yaşıyorsanız, bu terapi yöntemlerini deneyebilirsiniz:
-Magnezyum, mineral desteği,
-Papatya çayı
-Yeşil çayın içinde bulunan su bazlı bir amino asit olan L-theanine

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>