Anasayfa » Sağlık » UNUTKANLIĞA İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER

UNUTKANLIĞA İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER

UNUTKANLIĞA İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER

Yaşam standartlarının yükselmesi ve hayatın pahalılaşması ile gelen yoğun iş temposu,çocuk bakımı,stres gibi çeşitli faktörler insanların zihinsel olarak yorgun olmasına neden olmakta ve unutkanlığa sebebiyet vermektedir. Genç yaşlarda da var olan fakat fazla göze çarpmayan unutkanlık sorunu ilerleyen yaşlarda daha tehlikeli olan alzheimer hastalığına kadar ilerlemektedir. Bu duruma gelmeden genç yaşlardayken alınan önlemler ve kontrolü elden bırakmamak sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

Unutkanlık probleminin önlenmesinin en iyi yolu yediğimiz gıdalardır. Besinlerden aldığımız vitaminler beyin hücrelerimizin canlı kalmasına yardımcı olmaktadır.Bu noktada unutkanlığı önleyen besinleri tüketmeye önem göstermek gerekmektedir.Örneğin kuru yaban mersini, elma, böğürtlen, ahududu, kiraz, çilek, şeftali, armut, greyfurt, muz, kivi, mango gibi şifalı bitkiler ve meyveler,  balık ve balık yağı, ceviz, kırmızı et, tahıllı gıdalar, kahve ve yeşil çay gibi içecekler, bitter çikolata, zeytinyağı unutkanlığı önlemek için önde gelen besinlerdir.

Yararlarından bir haber olduğumuz bu besinler aslında vücudumuz için önem arz eden vitamin deposudur. Birçok hastalığa iyi geldiği gibi unutkanlık problemine de iyi gelmektedir.Bunların yanında günde 20 dakika yapılan egzersizler hem vücudunuz hem de zihninizi formda tutmanızı sağlamaktadır.Elinizle yerine koyduğunuzu sandığınız bir eşyayı saatlerce arayıp bulamamak gibi sinir bozucu bir şey yoktur herhalde.. Unutmayın sağlığınız en büyük hazinenizdir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>