Anasayfa » Eğlence » TÜRKİYE’DE GİDİLMESİ GEREKEN MİLLİ PARKLAR

TÜRKİYE’DE GİDİLMESİ GEREKEN MİLLİ PARKLAR

BAHARDA KENDİNİZİ DOĞAYA BIRAKIN

Gökyüzü arada kapatsa da, hatta azıcık atıştırsa da, yurdumuza bahar nihayet geldi. Güneş yüzünü gösterdi, montları çıkarıp ceketleri giydik. Bahar aşık olma, dondurma yeme ve dersten-işten kaytarma mevsimi. Ama kaytardığınız o güzel günü avm köşelerinde heba etmek, yazık olmaz mı? Hem zaten aşkın en güzeli de doğal ortamda yaşananı.

İçimizdeki gezme tozma, kendimizi dağlara ovalara vurma arzumuzu dizginleyemedik, en gezilesi milli parkları, en güzel doğal güzellikleri derledik topladık. Ormanlarını kese kese, derelerini HES kura kura bitiremediğimiz doğal güzelliklerimizin bir kısmı neyse ki koruma altında. Durmayın asın fotoğraf makinenizi boynunuza, koyun çadırı sırt çantanıza, atlayın biskletinize. Baharın hakkını verin.

KÜRE DAĞLARI

kure daglari

Batı Karadeniz’in Akdeniz iklimi görülen yegane bölgesi Küre Dağları’nın koruma altındaki kısmı, Horma, Valla, Çatak ve Aydos kanyonlarını içeriyor. Özellikle, bin metreden yüksek duvarlarıyla Valla Kanyonu, ulaşırken yaşattığı zorluğa değiyor. Türkiye’nin en derin mağaralarından biri olan Ilgarini’ye ise rehbersiz girmemenizi tavsiye ederiz, özellikle yürüyüşün sonları epey tehlikeli.

MUNZUR VADİSİ

munzur
Kendine özgü bitki ve hayvanlarıyla Munzur Vadisi, özellikle doğa fotoğrafçılığı için çok verimli bir bölge.

DİLEK YARIMADASI

dilek
Sırtını dağlara yaslamış, eteklerini Ege’ye salmış Dilek Yarımadası Milli Parkı, göçmen kuşların sayılı yaşam alanlarından biri. Hem pek çok eşsiz fotoğraf çekebilir hem de isterseniz tekneyle de gezebilirsiniz.

ALADAĞLAR

aladaglar
Toros Dağları’nın zirvelerinde bulunan park, buzul gölleri ile dikkat çekiyor. Pek çok yöreye özgü kuşun da yaşadığı milli parkta, Kapuzbaşlı Şelaleleri görmeye değer yerlerden.

YEDİGÖLLER

yedigoller
En lezzetli alabalığı yiyebileceğiniz yerlerden burası. Tabii Abant’tan getirilen yabancı türler yerli balıkların soyunu kurutma noktasına getirdi, o ayrı. Yedigöllerin tüm ihtişamını seyretmek için Kapankaya’ya çıkmanız gerekiyor. Geyik de dahil pek çok orman hayvanının halen yaşadığı milli park çadır kampı için biçilmiş kaftan.

İĞNEADA LONGOZ ORMANLARI

igneada longoz
Longoz gölleri ve ince kumlu sahiliyle yaz mevsimi de cezbedici olsa da tam doğanın uyanmaya başladığı şu sıralar gitmek elzem. Sık ormanın içinde gönlünüzce gezinip huzur bulabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi sakın unutmayın, bolca orman hayvanı ve göçmen kuş gözlemleyebilirsiniz.

 

ERMAN YURDAKAN NİSA TAİFESİ YAZARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>