Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » TÜRKÇE SİRİ’YE SES VEREN KADIN: YELDA UĞURLU

TÜRKÇE SİRİ’YE SES VEREN KADIN: YELDA UĞURLU

ARTIK ŞU KÜFÜRLERİ FALAN BIRAKIP DÜZGÜN KULLANSANIZ, AYIPTIR

Apple’ın sanal asistanı Siri, Türkçe öğrendiğine bin pişman muhtemelen. Evlenme teklif edeninden tutun da ana avrat sövenine binlerce kişi “komik” olduğunu düşündüğü hakaret dolu sorularını ve Siri’nin cevaplarını sosyal medyada yayımladı. Ciddiye almadan gülüp eğleniyor herkes ama bu soruların her gün kadın katleden o “erkek” zihniyetiyle alakalı olduğunun fark edilmemesi pek üzücü. Alanen nefret suçu işleniyor günlerdir. Tabii karşıda gerçek kadın yok ya, kimse suçluluk hissetmiyor.

siri

Siri’ye sesini veren kadın tanınırsa belki biraz olsun kafalara dank eder dedik. Radyocu ve ses uzmanı Yelda Uğurlu, Apple’ın sanal asistanına ses veren kadın.

Uğurlu, sesinin Siri için kullanılacağını bilmiyormuş. Bir arkadaşının, “Sesin Siri’ninkine ne çok benziyor” demesiyle durumun farkına varmış. Sesinin Siri’de kullanılmasına başta çok sevinen Uğurlu, birkaç gün sonra fikrini değiştirmiş. Sosyal medyada dönen Siri muhabbetlerinde kendisine edilen hakaretleri gördükçe korkmaya başlamış.

Sesinin duygusuz olduğu eleştirilerine de yanıt veren Uğurlu, kaydın nasıl yapıldığını da anlatmış. 1 ay süren kayıtlarda sık sık “Yelda insan oluyorsun” uyarısı almış. Yani Apple, bunu özellikle istemiş.

siari

Apple’ın bu gizlilik politikası Türkiye’ye özel değil. İngilizce Siri’ye ses veren Susan Bennett de, sesinin Siri’de kullanıldığını, Siri hizmete girince öğrenmişti.

Son olarak küfürbaz Siri kullanıcılarına pek hoş bir haber vereyim: Karşınızda gerçek bir kadın olsa bile küfre devam edecekseniz bilin ki Apple, sorularınızı sesinizle beraber kaydediyor. Ona göre kullanırsınız artık.

 

ERMAN YURDAKAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>