Anasayfa » Sağlık » Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Sıcacık Bir Fincan Kavenin 40 Yıllık Faydası Var

Tarihi 14. yüzyıla dayanan, Türk Kahvesi diye özel bir sunuş biçimini üretecek kadar içselleştirdiğimiz, son dönemde zincir kahvecilerle sunumu ve tarzı değişen kahveyi bu kadar çok tüketmemizin bir sebebi var: Sağlıklı!

Kahveye bayılıyoruz, bunu tartışmaya bile gerek yok. Sabah uyanınca, çalışırken, öğle arasında, yemeklerden sonra ve hatta sokakta gezerken bile severek içiyoruz. Ne var ki bazen kahvenin zararlarıyla ilgili can sıkıcı haberler çıkıyor. Kulak asmayın, keyfinizi bozmayın. Şimdi bir fincan kahve koyun ve bir yandan ne kadar yararlı bir içecek olduğunu okurken daha bir keyifle höpürdetin.

KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Öncelikle en yeni araştırma sonucundan başlayalım. Dünya Kanser Araştırmaları Fonu’nun son çalışması, kahve tüketiminin karaciğer kanseri riskini %14 azalttığını gösterdi. Daha önce de farklı çalışmalar sonucunda kahvenin cilt kanserini önleyici etkisi olduğu anlaşılmıştı. Sadece espresso ve filtre kahveler değil halis muhlis Türk Kahvesi de kansere karşı oldukça etkili. Doç. Dr. Oğuz Özyaral, “Günde bir fincan kahve içilmesi kanseroid hücrelerinin, tümör hücrelerinin gelişmesini durduruyor” diyor.

ŞEKER HASTALIĞINA İYİ GELİYOR

Dünyada yaklaşık 300 milyon şeker hastası var. Kahve, hücrelerin insüline direnç kazanması ya da insülin üretilememesi sorunlarını çözmeye yardımcı oluyor. Kahve tüketenlerin şeker hastalığına yakalanma oranı, tüketmeyenlere göre %25-65 arası daha düşük.

KİLO VERDİRMEZ OLUR MU HİÇ?

Kahvede bulunan kafein, metobolizmayı hızlandırıp iştahı kesiyor. Dolayısıyla daha fazla kolari harcıyorsunuz. Kan şekerini de düzenleyerek zayıflamaya katkı sağlıyor. Ayrıca enerji verme, kan dolaşımını hızlandırma ve kas performansını artırma özelliği o kadar fazla ki 4-5 fincan kahve içen sporcular testlerde dopingli çıkıyor. Varın siz düşünün.

SELÜLİT YAPAN KAHVE DEĞİL, SÜT TOZU

Kahvenin selülit yaptığı yönündeki söylemler tamamen yanlış anlaşılmadan ibaret. Aşırı yağlı ve sağlıksız süt tozları katılmadığı takdirde kahve yağ yakımını artırarak selülit oluşumunu engellemede rol oynuyor. Parlak ve canlı bir cilde sahip olmak için dozunda kahve tüketimi uzmanlar tarafından önerilenler arasında yer alıyor. Yani kahvenizi sade içerseniz, hem tadına varır hem genç kalırsınız.

YAŞLANMAYA ÇARE

Alzheimer ve parkinson hastalıkları ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkıyor ve hayat kalitesini çok ciddi şekilde etkiliyor. Kahve tüketenlerde ise, tüketmeyenlere göre, alzhemiera yakalanma riski %65, parkinsona yakalanma riski %31 daha düşük. Fakat aynı araştırmada, kafeinsiz kahve tüketiminin hiçbir etkisi olmadığı da ortaya çıkarılmış. Keramet kafeinde.

KALBE ZARARLI MI YARARLI MI?

Kökenini “Çarpıntı yapıyor”dan alan kahvenin kalbe zararlı olduğu inanışını destekleyen bir bulguya bugüne dek rastlanmış değil. Aksine, kahve kalp hastalığı riskini az da olsa azaltıyor. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Filtre edilmemiş kahvede bulunan diterpene maddesinin kolestrolü artırıcı etkiye sahip olduğundan şüphelenilmekte. Zaten en güzeli de filtre kahve olduğundan içeceğimiz bu sınavdan da alnının akıyla çıkıyor.

ZİHİN AÇIYOR

Yine kafein, yine fayda. Kahvede bulunan kafein maddesi hafızayı güçlendiriyor, tepki süresini kısaltarak daha hızlı karar vermeyi sağlıyor ve zindelik vererek daha uzun süre odaklanmayı mümkün kılıyor. Uzun mesai yapıyorsanız, sabahlayacaksanız, kahvesiz olmaz. Ayrıca mutluluk hormonu olarak da bilinen dopaminin salgılanmasını artırıyor.

ERMAN YURDAKAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>