Anasayfa » Anne&Çocuk » TÜP BEBEK TEDAVİSİNDEKİ YANLIŞ BİLİNENLER

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDEKİ YANLIŞ BİLİNENLER

İlk tüp bebek tedavisi 1979 yılında yaptırılmıştı. Tüp bebek tedavisi anne ya da baba adaylarında oluşan sorunlardan dolayı bireylerin anne ve baba olmaları için bir umut vaad etmek amacıyla ortaya çıkarılan bilimsel buluştur.Fakat eskiden günümüze tüp bebek hakkında yanlış bilinen kulaktan dolma bilgiler ve uydurulmuş hikayeler anlatılıyordu. Günümüzde internettin yaygın olması ve her bilgiye kolayca ulaşılması ile bu yanlışlıklar ortadan kalkmış ve insanlar tüp bebek tedavisi hakkında bilinçlenmiştir.Maalesef tüp bebek tedavisi hakkında hala yanlış bilinen fakat  doğru saylan yanlışlıklar varlığını sürdürmektedir.Bundan dolayı yaygın olan yanlış bilgilerin düzeltilmesi ve anne ve baba adaylarının tedaviye bilinçli olarak başlaması gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisinin doğru sanılan yanlışları;

  • En başka bilinmesi gereken tüp bebeğin sıkıntılı süreç olmadığıdır. Eşlerin çoğunluktaki bir kısmı tedavi süresince acı ya da sancı çekeceklerini düşünebilirler.Fakat tıbbı açıdan tüp bebek tedavisinin bir zorluğu yoktur. Ailenin yaşayabileceği tek zorluk psikolojik zorluktur.
  • Diğer bir yanlış bilinen ise hiç sperm üretmeyen erkeklerinde baba adayı olabilecekleridir. Mikro TESE yöntemi ile hastanın testislerinden elde edilen az sayıda sperm hücresi ile dahi çocuk sahibi olabileceğidir.
  • En çok anne adayını strese sokan yanlış ise anne adayına embriyo transferinden sonra anne adayının devamlı yatakta yatması gerektiğidir.Fakat amaç anne adaylarının yatağa hapsolmaları değildir. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra ağır eşya kaldırması veya uzanması embriyonun tutma şansını düşüreceğinden dikkat edilmesi tavsiye edilir. Anne adayların devamlı yatakta yatmaları onların strese girmelerine neden olacağından günlük işlerine devam edebilir fakat hafif işler yapmaları gerekmektedir. Mümkünse doğa yürüyüşleri de anne adaylarına iyi gelecektir.
  • Bunların dışında bilinmesi gereken diğer bir yanlış ise tüp bebek tedavisinde yaş sınırıdır. Doğal gebelikte olduğu gibi tüp bebek gebeliğinde de yaşın genç olması kişinin anne adayı olma şansını arttırır. Çünkü belirli bir yaştan sonra bayanların yumurta sayıları azalır ve yumurta kaliteleri düşer. Bu sebeple bayanların 35 yaşından sonra gebe kalma şansı azalır.

En son olarak bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bir konu ise tüp bebek tedavisinin %100 tutacağı garantisini veren kuruluşların tercih edilmemesi ve merkezin güvenilirliği sorgulanması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>