Anasayfa » Sağlık » Psikoloji » STRESİN İNSAN VÜCUDUNA VERDİĞİ ZARARLAR

STRESİN İNSAN VÜCUDUNA VERDİĞİ ZARARLAR

STRESİN İNSANI NASIL ETKİLER ?

İçinde bulunduğumuz hayat güçlüklerle dolu ve bu mücadele içinde karşımıza çıkan zorluklarda strese girmemize neden olabiliyor.Stresin yanı sıra ise vücudumuz bazı hastalıklar ile karşılaşabiliyor. İşte stresin insan vücuduna verdiği zararlar;

1-Stres insan vücudunda bağışıklık sisteminde zayıflamaya sebep olur. Strese bağlı olarak gelişen bağışıklık sistemindeki zayıflama sıkça hastalanmaya neden olarak insanların sürekli yorgunluk, bitkinlik,ve halsiz hissetmeye başlar.

2-Stresli zamanlarda böbrek üstü bezler tarafından adrenalin salgılanır.Bu salgı sonucunda ise vücutta yüksek kan basıncı ya da  yüksek tansiyon meydana gelir. Bu, kan basıncının yükselmesi, kan damar duvarlarının daralmasına neden olur.

3-Stres göğüs ağrısı ve çarpıntı yakınmaları depresyondan kaynaklanan bozukluklar veya kaygı bozukluklarında ortaya çıkabilir.

4-Migren ve baş ağrıları, baş dönmesine de sebebiyet veriri stres.

5- Aşırı stresin durumunda sırtta ve boyunda, bacak kaslarında gerginlik görülebilir. Stres anında vücut kortizon ve adrenalin gibi stres hormonları olarak da bilinen hormonları salgılayarak vücudun dengesini bozabilir. Bu hormonların salgılanması ile vücutta damarlar ve kaslar normal işleyişlerinin dışında çalışmaya başlar ve bu durum kasların kasılmasına neden  olur.

Stres-nedir-ne-değildir-Strese-yönetimine-bilimsel-bir-yaklaşım

6-Stresli anlarda her zaman yediğinizden daha az veya daha çok yiyebilirsiniz.Bu da vücudunuzun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili olan kortizol hormonu metabolizmayı yavaşlatır ve organların etrafında koruyucu bir yağ tabakası oluşmasına sebep olur bu ise  kilo alımı demektir.

7- İnsanın ruh sağlığındaki en küçük bir dalgalanma, kafasında evirip çevirdiği düşünceler ile dolu olması, endişeler uyku düzeninde bozukluğa neden oluyor. Stresin belki de en belirgin etkilerinden biri kalitesiz uykudur.

8-Stres sonucunda vücudunuzda sedef, egzama gibi deri hastalıkları görülmesi olasıdır.

9-Stres ile nefes almada ya da iç çekmede zorluk yaşanması.

10-Strese karşı vücudun diğer bir tepkisi ise saç dökülmesidir.

11-Bayanlarda stresli olduğu zamanlarda adet düzeninde bozukluk, kimi zaman tamamen kesildiği görülmesi veya sancılı adetler oluşur.

12-Stres kişide duygusal ve davranış bozukluğu olarak da çıkabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>