Anasayfa » Sağlık » STRESİ KONTROL ETMENİN YOLALRI

STRESİ KONTROL ETMENİN YOLALRI

Stresi yok eden besinler

Hayatın zorluklarından dolayı her insanın hayatında strese yer vardır. Stresi azalta bilmek ise zaman alabilir. Bazıları ilaç ile tedavi, dinlendirici egzersizler ya da besinler ile azaltmaya çalışırlar. Stersi doğru besinler yiyerek azalta bileceğiniz araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu,stresten nasıl korunabileceğimizi açıkladı. belirten Karacanoğlu, “Kendinizi iyi hissetmek için daha yavaş sindirilen tam tahıllı kahvaltı gevrekleri, yulaf ezmesi gibi kompleks karbonhidratları seçin. Bu tür karbonhidratlar kan şekeri düzeyinizi korurken kendinizi de dengeli hissetmenizi sağlar” dedi.

İşte Stresi Yok Eden Besinler

1.PORTAKAL

C vitamini bakımından  içeriği yüksek olan portakal bağışıklık sisteminizi güçlendirirken; stres hormonlarının seviyesini de azaltır. Yapılan araştırmalara göre stresli bir görev öncesi C vitamini alan kişilerdeyüksek kan basıncı, kan basıncı ve kortizol (stres hormonu) azaltmış ve kişilerin işlerinde başarılı olmasını sağlamıştır.

2.ISPANAK

Ispanak magnezyum deposu olan ve stresin baş ağrısı, yorgunluk gibi etkilerini azaltan bir besindir.

3.YAĞLI BALIK
Yağlı balık sayesinde stresinizi kontrol altında tutmak ve sakin olmak için yağlı balık ile iyi anlaşmalısınız. Somon ve ton balığı gibi balıklarda bulunan Omega- 3 yağ asitleri, stres hormonları artışını önlerken; kalp hastalığı, depresyon gibi duygu  bozukluklarına karşı da korunmanıza olanak sağlar..
4.AVOKADA
Avokada yüksek kan basıncını azaltmak için ideal bir besin ve yeterli potasyum almanızı sağlar.
5.BADEM
Bademin bir çok faydasının içinde E ve B vitaminleri ile stres stresli anlarınızda sizin rahatlamanızı sağlayan bir destekçi olur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>