Anasayfa » Sağlık » Beslenme » SOMON BALIĞININ FAYDALARI NELERDİR ?

SOMON BALIĞININ FAYDALARI NELERDİR ?

SOMON BALIĞI

Somon balığı içerdiği kaliteli protein ve yağ asitleri sayesinde kilo korumada en güvenilir gıdalardan biri olan somon balığının faydalarını saymakla bitiremiyoruz.İşte siz değerli okuyucularımız için somon balığının faydaları araştırdık. Soman balığı nelere iyi gelir ?

Somon balığı zayıflatır mı?

Soman balığının içerdiği kaliteli protein ile diyet listelerinde yer almaktadır. Somon balığının kalorisi düşük, besin değeri yüksektir ve kilo vermeye yardımcı olur. Mesela bir porsiyon ızgarada pişmiş somon balığının  kalori değeri 200 kaloridir. Diyet yapan yetişkin bir insanın günde ortalama 1500 kalori alabileceği bilindiğine göre   bir öğünde somon tercih edip 200 kalori almak, mükemmel bir dengeyi kurmayı sağlar. Çünkü, hem uzun süre tokluk hissedersiniz hem de gereği kadar kalori almış olursunuz.

Spor yaparken somon balığı yenilir mi ?

Spor yaparken vücudunuzda her kas çalıştığından dolayı proteine ihtiyaç duyar. Örneğin koşu, yüzme, fitness, pilates, bisiklet sürmek gibi kas gruplarının yoğun olarak çalıştığı sporlar da vücudumuzun yeniden yapılanmak için fazladan proteine ihtiyacı duymaktadır.Somon, kaliteli protein içeriğine sahip olduğundan dolayı  spor beslenme diyetlerinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle spor yaptığınız günlerde bir öğünde somon yemek hem kaslarınızı güçlendirecek hem kas ağrılarını olabildiğince azaltacaktır.

Somon balığı mutluluk verir mi?

Bilindiği üzere çikolata yendiği zaman kişilerde mutlu olurlar ya da mutlu olduklarını düşünürler. Peki somon balığı mutluluk sağlar mı ? Somon balığı faydalarını araştıran  bilim adamaları Omega 3 ve DHA içeren somon balığının depresyona karşı koruduğunu, mutluluk veren yiyeceklerden birini olduğunu kanıtlayacak bilgilere ulaşmışlardır. Somon balığı haftada en az 2 kez balık tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre daha mutlu, sorunlara karşı daha dayanıklı ve sakin tavırlar sergilediği  gözlemlenmiştir. Siz de somon balığı yiyerek, o mutlu insanlardan biri olabilirsiniz.

Somon balığı kalp sağlığını korur mu?

Somon balığı içeriğinde Omega 3 ve Omega 6 yağlarını içerdiğinden dolayı  kalp sağlığını koruyan gıdalar arasında yer alır.Somon balığı içerisindeki  Omega 3 nedir? Anne bebek sağlığı, cilt ve saç güzelliği, depresyon, kanser, göz sağlığı gibi önemli noktalarda vücudun ihtiyaç duyduğu ancak kendi kendine üretemediği için dışarıdan doğru besinlerle karşılamanız gereken Omega 3 yağ asitleri, somon balığından mevcuttur. Bu nedenle özellikle kilo vermek isteyenler ve hamileler, somon balığını dengeli bir miktarda somon balığı tükettiği taktirde kişilerin kalp sağlığı için iyi gelmektedir..

Somon balığı hamileliğe faydaları nelerdir ?

Soman balığı içerisindeki Omega 3 yağ asitleri dengeli miktarda gıdalardan alındığında, erken doğum riskini azaltır, bebek kilosunun sağlıklı bir şekilde artmasına yardımcı olur, anne adaylarını doğum sonrası depresyonundan korur, bebeğin beyin ve zeka gelişimini güçlendirir. Somon balığı en iyi Omega 3 yağ asidine sahip olan bir besin olduğu içim  hamilelikte etkili ve faydalıdır. “

Somon balığının faydaları nelerdir?

Somon balığının faydaları kısa bir şekilde özetlemek gerekirse ;

  • Kaliteli protein içeriğiyle kasları besler, yağ yakar ve zayıflamayı hızlandırır.
  • Sağlıklı hamilelik ve bebeğin gelişimini destekleyicidir.
  • Kalp, göz, cilt sağlığını korur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirip kansere karşı korur.
  • Serotonin, dopamin gibi mutluluk hormonlarını salgılatır.
  • Depresyon, kaygı, ruhsal bozuklukları gidermeye yardımcı olur.
  • Uyku kalitesini artırıp kesintisiz uyumanıza yardım eder.
  • Dolaşım bozuklukları ve eklem ağrılarını gidermeyi destekler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>