Anasayfa » Sağlık » SİVRİSİNEK ISIRIĞININ KAŞINTISI NASIL GEÇER ?

SİVRİSİNEK ISIRIĞININ KAŞINTISI NASIL GEÇER ?

Sivrisineklerin Isırdığı Yerlerin Kaşıntısı İçin Neler Sürmeliyiz?

Sivrisinekler geçmişten bugüne kadar her an yaşadığınız sıkıntılar içerisinde yer alır.Birde o ısırığın arkasından gelen kaşıntı ise insanı canından bezdirebilir. Arkasından gelen kızarıklık ise cildinizde kötü izler bırakabilir.Peki sivrisinek ısırığının kaşıntısı nasıl geçer ?

  1. Sivrisinek ısırığının kaşıntısında en yaygın olarak elma sirkesi kullanılır.Elma sirkesinin içeriğinde asit bulunur .Elma sirkesini bir pamuk yardımı ile kaşınan yerlere sürüldüğünde şişkinliğe iyi geldiği gibi kaşıntının geçmesini de sağlar.
  2. Aloe Vera yağı veya jeli hem Sivrisinek hem de Böcek sokmalarından oluşan kaşıntı ve şişkinliğe iyi gelen bitkisel çözümler arasında yer almaktadır.Ayrıca aloe vera deniz de oluşan güneş yanığı sürüldüğünde çok iyi gelir.
  3. Bilimsel olarak kanıtlanmamış ama eskilerin uyguladığı Muz kabuğu ısırılan ve kaşınan yere sürüldüğünde kaşıntıyı aldığı söylenir.
  4. Bakterilere iyi gelen Limon sivrisinek ısırığına içinde bulunan yoğun asit sayesinde çok iyi gelir. Kaşınan yere limon suyu sürerseniz çok kısa sürede mikrobu yok eder ve kaşıntıyı ortadan kaldırır.
  5. Fesleğen her derde dava olduğu gibi Fesleğen yağını ise kaşıntıya iyi gelir. Kaşınan yerlere fesleğen yağı sürdüğünüzde çok iyi geldiğini ve kaşıntıyı yok eder.Fesleğen yağı bulamadığınız taktirde çok incecik kıyılan fesleğen yapraklarını kaşınan yerlere sürerseniz kaşıntıyı alır.
  6. Sallama çay veya demlik poşeti çay da kaşıntıya iyi gelir. Poşet çayı ya da normal çayı içtikten sonra atmayın ve buzdolabında soğuttuktan sonra kaşınan yerlere koyduğunuzda çok kısa sürede kızarıklık ve şişkinlikler geçer kaşıntı yok olur.
  7. Bal yine çok faydalı besinler arasında olduğu gibi kaşınan bölgeye bir damla damlattığınız zaman çok kısa sürede kaşıntı geçer. Fakat bulunduğunuz yer açık hava ve arıların bulunduğu bir ortam ise tavsiye etmiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>