Anasayfa » Eğlence » SİNEMA TARİHİNİN EN İYİ 10 FİLMİ

SİNEMA TARİHİNİN EN İYİ 10 FİLMİ

ARŞİVİNİZDE BULUNDURMANIZ GEREKEN EN İYİ 10 FİLM

Sinematografinin (film çekme sanatı) başlangıç tarihi 1888’de teknolojik olarak mevcut hale geldi. Bugünkü sinema anlayışımızın temelleri ise 1900’lerde film dili olarak ortaya çıktı. Televizyonun icadı ile sarsıntıya uğrayacağı düşünülen sinema, kendini teknolojik gelişmelere uyarlayarak günümüze bir sanat anlayışı olarak geldi…

Tarihi yüz yılı aşkın olan peyazperdernin tutkunları için, gelmiş geçmiş en iyi filmleri araştırdık. İşte Sinema tarihinin en iyi 10 filmi…

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

esaret

1994 yapımı filmin başrollerinde Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton rol alıyor. Dram temalı filmin yönetmenliğini ise Frank Darabont üstlendi. Film imdb’den 9.2 puan almıştır.

2.Baba ( The Godfather)

baba

Baba ( The Godfather), Mario Puzo’nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola’nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino’nun başrollerini paylaştığı filmdir. Filmde ayrıca yardımcı rollerde James Caan, Robert Duvall, Diane Keaton,John Cazale vardır. Filmin hikayesi, II. Dünya Savaşı’nın bittiği yıl olan 1945’te başlar ve 10 yıllık bir dönemi kapsıyor. Film imdb’den 9.2 aldı.

3.Ucuz Roman (Pulp Fıction)

pulp

Ucuz Roman ( Pulp Fiction), Quentin Tarantino’nun yönetmenliğini yaptığı, Roger Avary ile birlikte yazılmış, 1994 yapımı, kült kabul edilen bir filmdir. Ucuz Roman, En İyi Film dahil 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı almıştır. Aynı zamanda 1994 Cannes Film Festivali’nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü’nün sahibidir. Film imdb’den 8.9 aldı.

4. Shindler’in Listesi (Shindler’s List)

list

Schindler’in Listesi (Schindler’s List), yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı, 1993 ABD yapımı bir filmdir. II. Dünya Savaşı sırasında Naziler’in uygulamış olduğu soykırımdan binin üzerinde Polonya yahudisinin kurtarılmasında rolü olan Oskar Schindler’i ve bu kurtarmayı konu edinen film, 321 milyon dolar gişe hasılatı elde etmiş ve Akademi, Altın Küre, BAFTA ve Grammy ödülleri kazanmıştır. Film imdb’den 8.9 puan aldı.

5. 12 Öfkeli Adam (12 Angry Man)

12

12 Öfkeli Adam, Sidney Lumet’in yönettiği 1957 ABD yapımı drama filmidir. Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanan film bir duruşmada bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini şüphelinin suçsuz olduğu konusunda, makul şüphe temelinde, ikna etme çabaları hakkındadır. Film neredeyse sadece bir set kullanılarak çekilmiş olma özelliği ile dikkate değerdir. Filmin başında ve sonundaki üç dakikalık gösterim süresi ve bitişikteki lavabo sahneleri dışında bütün filmde mekân olarak sadece jüri odası kullanılır. “12 Öfkeli Adam” ayrıca Sidney Lumet’in yönettiği ilk filmdir.

İki jüri üyesinin mahkeme binasından ayrılmaları esnasında birbirlerine isimlerini söylemeleri dışında filmde hiç isim kullanılmaz. Davalı “çocuk”, tanıklar da “yaşlı adam” ve “karşı sokaktaki kadın” şeklinde anılır.

“12 Öfkeli Adam”, 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmişti. Film imdb’den 8.9 puan aldı.

6. İyi, Kötü ve Çirkin (Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo)

jhjh

İyi, Kötü ve Çirkin (İtalyanca: Il buono, il brutto, il cattivo), 1966 yapımı Sergio Leone’nin yönettiği Spagetti Western filmidir. Başrollerini Clint Eastwood, Lee Van Cleef ve Eli Wallach paylaşmaktadır. Filmin hikayesi Luciano Vincenzoni ve Sergio Leonetarafından, senaryosu ise Agenore Incrocci ve Furio Scarpelli tarafından yazılmıştır. Filmin müzikleri Ennio Morricone tarafından bestelenmiştir. Film Türkiye’de 13 Ocak 1969’da gösterime girmiştir.

Bir Avuç Dolar (1964) ve Birkaç Dolar İçin (1965) filmleriyle başlayan üçlemenin sonuncusudur. Üçlemeler arasında konu bağlantısı yoktur.

Clint Eastwood bu filmde 1968 yılındaki Golden Laurel ödüllerinde en iyi aksiyon performansı dalında ikinciliğe layık görülmüştür ve dünya çapında tanınan bir aktör haline gelmiştir. Film imdb’den 8.9 puan aldı.

7. Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi

kjhgfdsuıolkbvc

  1. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği : imdb’den 8.8 puan aldı
  2. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule : imdb’den 8.7 puan aldı
  3. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü : imdb’den 8.9 puan aldı

8. Dövüş Klübü (Fight Club)

4567ujhgvc

Dövüş Kulübü, (orijinal adı Fight Club), Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilen kült filmdir.

1999 yapımı olan film, David Fincher tarafından yönetilmiştir ve başrollerde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter rol almıştır. Müziklerini Dust Biraderler (Dust Brothers) yapmıştır.

2000 yılında film, en iyi ses efektleri dalında akademi ödüllerine (oskarlara) aday oldu ve 2001 yılının kasım ayında en iyi film müziğidalında Brit ödülünü almıştır. Film imdb’den 8.9 puan aldı.

9. Başlangıç (Inception)

ıuhg

Başlangıç (Inception), Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen bilim kurgu türündeki ABD filmidir. 8 Temmuz 2010 tarihinde İngiltere prömiyeri yapılmıştır. Film yayınlanmasından kısa bir süre sonra son 25 yılın en iyi filmleri arasında gösterilmiştir.

Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Ellen Page , Joseph Gordon-Levitt , Ken Watanabe, Tom Hardy, Cillian Murphy, Michael Caine gibi ünlü isimlerin rol aldığı film imdb’den 8.7 puan aldı.

10. Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

1

Guguk Kuşu, 1975 ABD yapımı dramatik filmdir. Özgün adı One Flew Over the Cuckoo’s Nest olan filmin yönetmeni Milos Forman’dır. 1962’de Ken Kesey tarafından yazılan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmıştı.

“Guguk Kuşu”, 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir. Film imdb’den 8.7 puan aldı.

Film, Türkiye’de aynı isimle dans tiyatrosuna uyarlanmıştı.

BÜŞRA İLASLAN BOZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>