Anasayfa » Sağlık » Kadın Hastalıkları » SİGARANIN ÜREME SİSTEMİNE ZARARLARI NELERDİR?

SİGARANIN ÜREME SİSTEMİNE ZARARLARI NELERDİR?

SİGARANIN ÜREME SİSTEMİNE VERDİĞİ ZARARLAR

Uzmanlara göre üreme döneminde kadınlar erkeklerle kıyaslandığında, %25 daha fazla sigara tüketim artışı gözlenmektedir. Özellikle ergenlik dönemine giren gençler arasında sigara alışkanlığı tıpkı bir salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Birçok sağlık sorununa neden olan sigaranın kadın sağlığını da birden fazla zararı vardır. Özellikle üreme fonksiyonlarına verdiği zararlar görmezden gelinemez. Peki, sigaranın üreme sistemine zararları nelerdir?

hhffdSigara gebe kalma süresinin uzatıyor: Sigara estrojen hormonunun salgılanmasını azaltır hatta büyük bir ölçüde zedeler. Yumurta hücresinin gelişmesini sağlayan hormonlara zararı büyüktür.

Sigara erken menopoz sebebi: Sigara kullanan kadınların kullanmayanlara göre daha çabuk menopoza girdikleri uzmanlarca kanıtlanmıştır.

Sigara düşük riskini arttırıyor: Tüm düşük vakalarının sebebi elbette ki sigara değildir. Ama aniden ve kendiliğinden düşük yapan hastaların düşük yapma sebebi kesinlikle sigara kullanımıdır.

Sigara kısırlığa neden oluyor: Sigaranın kadına verdiği zararlardan belki de en büyüğü budur. Sigara kullanan kadınlarda kısırlık çok sık rastlanan bir vakadır.

Sigara adet bozukluklarının sebebi: Birçok kadının yaşadığı bir problem olan adet bozukluğunun bir diğer nedeni de sigaradır.

Sigara erken doğum riskini arttırıyor: Hamileliği boyunca sigara kullanan hastaların erken doğum oranının diğerlerine nazaran daha fazla olduğu gözlenmiştir. Bu sebeple en azından hamilelik süresince sigara kullanımını bırakmak gerekir.

Sigara rahim kanserine zemin hazırlıyor: Sigara pek çok kanserin başlıca nedenlerinden biridir. Yine rahim kanseri riski de sigara içen kişilerde oldukça fazladır.

Sigara bebeklerin düşük ağırlıkta doğmasına neden oluyor: Hamilelerde sigara kullananların bebeklerinin düşük kiloda ve çeşitli sağlık problemleriyle doğmaları söz konusu olabilir. Ayrıca bunların dışında da sigaranın bebeğe birçok zararı bulunabilir.

Sigara gebe kalma süresini uzatıyor: Sigaranın gebelik süresini uzattığı da gözlemlenen zararlardan biridir.

Sigara cinsel isteksizliğe neden oluyor: Sigara, estrojen hormonunu olumsuz etkilediği için cinsel hayatı da olumsuz etkiler. Hatta bu boşanmalara sebep olacak derecededir.

Sigara, sizin dertler için bulduğun kaçış yolunuz görünse de aslında başınıza yeni dertler açan bir bağımlılıktır. Eğer bir sigara kullanıcısı iseniz, vücudunuzu ve kendinizi sevmeniz hayata bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için atacağınız ilk adım ise sigarayı bırakmak olmalıdır. Unutmayın! Sağlıklı bir nesil yetiştirmek için sağlıklı bir bedene sahip olmalısınız. Sağlığınız ve geleceğiniz için sigaradan vazgeçin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>