Anasayfa » Sağlık » SICAK HAVALARDA BURUN KANAMASI

SICAK HAVALARDA BURUN KANAMASI

Yaz sıcakları başladıktan sonra burun kanaması sıkça görülen sorunların başında gelmektedir. Burun kanamasının başlıca nedeni ise sıcak havanın burundaki mukus bariyerini kurutarak kılcal damarlarda zedelenme oluşturmasıdır.Bundan dolayı kanamalar oluşabilir.Fakat şunu da unutmayınız ki burun kanamalarını “Nedeni sıcak havadır” diyerek ihmal etmemek gerekiyor, çünkü altında ciddi bir hastalık da çıkabilir.Yaz mevsiminde sıcak hava ve klimaların yarattığı kuruluk ile tansiyon artışı nedeniyle burun kanamalarında artış görülüyor.

Burun kanamalarının ciddi sorunlar oluşturduğu 7 sinyale dikkat etmelisiniz.

1. Burun yoğun bir şekilde kanıyorsa,
2. Kanama nefes almanızı engellemeye başladıysa,
3. Kanama tekrarlıyorsa,
4. Bilinen kan hastalığı varsa,
5. Bilinen kalp damar hastalığı mevcutsa,
6. Kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa,
7. Kanama travmaya bağlı oluşmuşsa, zaman kaybetmeden bir hekime başvurmak çok önemlidir.

Burun kanamaları ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor.Burun kanamaları lokal ve sistemik nedenler olarak ikiye ayrılıyor.

LOKAL NEDENLER

• Travma: Burun ameliyatları, burun travmaları, yüzme ya da  dalma gibi baro travmalar uzun süre burun spreylerinin kullanımı burun kanamalarına neden olabilir.

• Burundaki Sorunlar: Burun içindeki eğrilikler normal hava akımını bozukluğundan dolayı burun içinde kuruluk ve kabuklanma ile arkasından da burun kanamalarına neden olabiliyor.

• Mevsim: Yaz aylarında sıcak ve klimaların burunda yarattığı kuruluk ve tansiyon artışı burunda kanamaya neden olabiliyor.

• Tümörler: Burun içerisinde, sinüslerde ya da  genizde oluşan tümörler ile burun kanaması oluşabilir.Fakat  bu durumda kanama genellikle tek taraflı, sürekli ya da tekrarlayıcı oluyor.

SİSTEMİK NEDENLER

• Kan Hastalığı: Doğuştan kalıtsal olarak gelen veya  sonradan gelişen ve pıhtılaşma bozukluğu ile giden bir kan hastalığından dolayı burun kanamaları.

• Hormonal Nedenler: Hamilelik döneminde kan hacmindeki artış burun kanamalarına neden olabilir.

• Kalp Damar Hastalıkları: Hipertansiyon ve kalp yetmezliği gibi kalp damar hastalıkları da burun kanamalarına sebep olabilir.

BURUN KANAMALARINDA YAPILMASI GEREKENLER

Burun kanamalarında genellikle başın arkaya doğru yaslanması gerektiği söylenir.Fakat bu yanlış hatta tehlikeli bir harekettir.Burun kanarken arkaya yaşlanması boğaza kan dolması ve bunun sonucunda boğulma ve öğürme riski vardır.Burun kanamalarında başı öne doğru eğmek gerekir.Bir pamuk ve bez yardımı ile tam pon yaparak kanın durması sağlanabilir.Fakat kanama durmazsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>