Anasayfa » Anne&Çocuk » SEZARYEN İLE  DOĞUM KAÇ KEZ YAPILABİLİR?

SEZARYEN İLE  DOĞUM KAÇ KEZ YAPILABİLİR?

SEZARYEN DOĞUMU

Sezaryen ameliyat yardımı ile yapılan doğumlardır. Genelikle anne adaylarının sezaryen ile en fazla 3 defa sezaryen doğumun yapılmasının mümkün olduğudur. Fakat  bu doğru bir bilgi değildir. Bir anne adayı 3 defadan fazla sezaryen doğumu yapabilir. Ancak sezaryan ile yapılan bu doğumun  risklerini anne adayı bilmesi ve kabul etmesi gerekir. Kısacası, sezaryen ile 3 defadan fazla yapılan doğumların, tehlikeli olduğu ile alakalı görüşler bulunmaktadır. Sezaryen ile yapılan doğumlarda anne adaylarının karın içi yapışıklıkları gün geçtikçe artış gösterir ve risk taşıyan, zorlayıcı durumlar meydana gelir.

Çok sayıda yapılan sezaryenin yol açtığı riskler nelerdir?

Çok sayıda yapılan sezaryen doğumlar anne adayları için  riskli sıkıntılara yol açabilir.

  • Mesane, bağırsak ve üreter yaralanma ihtimalinin olması
  • Annenin yoğun bakım gereksinimi artar.
  • Sezaryen ile yapılan doğum sayısı arttıkça, rahim içinde yapışıklık meydana gelme ihtimali de artar. Plesenta doğum kanalına konumlanabilir ve doğum kanalı kapanabilir.
  • Sezaryen doğum sayısı arttıkça rahimde meydana gelen kesi sayısı da artar. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi sezaryende de bir takım risklerin meydana gelme ihtimali bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>