Anasayfa » Anne&Çocuk » SEZARYAN DOĞUMUNDAN SONRA NORMAL DOĞUM RİSKLİ OLUR MU ?

SEZARYAN DOĞUMUNDAN SONRA NORMAL DOĞUM RİSKLİ OLUR MU ?

SEZARYAN DOĞUMU SONRASI 2 DOĞUM NASIL OLUR ?

İlk doğumunu sezaryan ile yapan anneler ikinci doğumlarının nasıl olacağı konusunda endişeleniyorlar.İlk doğumu sezaryan ile yapan annelerin en çok sordukları sorulardan biriside “sezaryan doğumundan sonra normal doğum olur mu ?” Ülkemizde ilk doğumu nasıl yaparsan ikinci doğumu da öyle yaparsın düşüncesi yaygın olduğu için sezaryan ile doğum yapan anneler ikinci doğumlarını da sezaryan  ile yapacağını düşünüyorlar.

Anneler ilk doğumlarında sezaryan ile doğum yaptılar diye ikinci doğumlarında da sezaryan olması şart diye bir şey söz konusu değildir. Önceki doğumlarında bebeği veya anne sağlığını tehdit eden durumlar ortadan kalkmışsa anne normal doğum yapabilir. Tabi ki bunu kadı doğum uzmanı ile görüşerek öğrenebilir.
sezaryen

Sezaryan Doğumdan Sonra Anneyi ve bebeği bekleyen tehlikeler var mı?

Anne normal doğum yaparsa bu kendisine zarar vermez. Fakat bebeğe vereceği bir zarar olursa ki bu doğum sürecinde ortaya çıkar. Sezaryen nedeniyle rahim duvarına yapılan kesi ve onun yarattığı nedbe dokusunun yaklaşık 10‐14 saat sürecek bir doğum eyleminde yırtılması ve anne ile bebeğe yaratacağı komplikasyonlardır.Bu durum ise bebeğe giden kan akımının bozulması ile bebeğin kaybedilmesi ve annenin rahminin alınması gibi durumlar ortaya çıkabilir.Fakat bu durumun her anne veya bebeğinin başına gelecek diye bir durum söz konusu değildir. Anne hamilelik döneminde gittiği kontrollerinde ve doktorunun doğumunun nasıl olması konusunda vereceği bilgiler ile sağlıklı bir doğum gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>