Anasayfa » Sağlık » SEMİZOTUNUN FAYDALARI

SEMİZOTUNUN FAYDALARI

SEMİZOTUNUN FAYDALARI NELERDİR ?

Semizotu hem pişirilerek hem de salatalar içerisinde kullanılan yeşil sebzelerdendir. Bin bir derde deva olan yeşil sebzelerden biri olan semizotunun faydaları saymakla bitmiyor. İşte semizotunun faydaları;

 

-Semizotu potasyum içeriği nedeniyle dolaşım sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar.
– Semizotu  kan şekerini düzenlemeye yardım eder.
– Semizotu  iyi bir antioksidan kaynağıdır.
– Semizotu  demir içeriği nedeniyle vücuttaki beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin yapısına katkı sağlar.
– Semizotu  doğal bir kalsiyum ve magnezyum kaynağıdır.
– Semizotu  kalp sağlığını destekler, kalp dostudur.
-İçerdiği kalsiyum sebebiyle dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardım eder.
-Yüksek oranda omega 3 yağı içerir. Balık yağında da bulunan omega 3 bu şifalı sebzede de bulunduğu için, çokça tercih edilir. Balık yemeyi sevmiyorsanız, omega 3 ihtiyacınızı bu bitkiden karşılayabilirsiniz.
-Kansere karşı da koruma sağlar. Özellikle ağız ve akciğer kanserine karşı da korur.
– Semizotu  idrar söktürücü özelliği ile de bilinir
– Semizotu  kalorisi düşük olması sebebiyle diyet yapan, kilo vermeye çalışan kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.
-Sindirim sistemini rahatlatır. Kabızlığı önlemeye yardım eder.
-Ülsere karşı da faydalıdır. Mide rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanılabilir.
– Semizotu  karaciğere de yarar sağlar.
-Kolesterolün düzenlenmesine yardım eder.
-Çocukların beyin gelişimini düzenler. İşte bu şifalı bitkinin sağlık açısından bu kadar çok faydası vardır. En basitinden salataların içine bu leziz bitkiyi ekleyerek şifa bulabilirsiniz. Yemeğini yaparak da bu sağlık dolu bitkiden yararlanabilirsiniz.
– Semizotunun içerdiği omega 3 doymamış yağlar, balıklarınkiyle kıyaslanabilecek düzeydedir: Geleneksel olarak gut hastalığına, baş ağrısı ve bedendeki diğer ağrılara iyi geldiğine inanılmaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar, semizotunun sağlığa yararlı bu etkisinin varlığını doğrulamaktadır.
– Semizotunun, kanama hastalıklarında ve peklikte çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar, kanı temizlediğini, bol idrar söktürdüğünü, kanı, üre ve benzeri pisliklerinden temizlediğini, sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirdiğini, böbrekteki kum ve taşı döktüğünü bildiriyor.
– Semizotunun, şeker hastalarının susuzluğunu azalttığını, şişmanlara kilo verdirdiğini belirten uzmanlar, semizotu, yeşil salata olarak yenirse faydasının fazla olduğunu ifade ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>