Anasayfa » Sağlık » Diyet » SELÜLİTLERDEN KURTULMAK İÇİN YAPILMASI GEREKEN EGZERSİZ HAREKETLERİ

SELÜLİTLERDEN KURTULMAK İÇİN YAPILMASI GEREKEN EGZERSİZ HAREKETLERİ

Bu 7 egzersiz hareketini düzenli olarak yaparak selülitlerinizden kurtulabilirsiniz.

1.Çömelme

1Popo kaslarınızı en iyi çalıştıracak hareketlerden biri meşhur çömelme egzersizidir. Bu hareketin bu kadar güçlü olmasının sebebi, popo kaslarınızı çalıştırmak için bütün vücut ağırlığınızı kullanmanızdır.

Ayağa kalkıp ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Dizlerinizi kırarak neredeyse görünmez bir sandalyeye oturmuş kadar aşağı doğru çömelip ve poponuzu sıkarak tekrar dik durmak üzere kalkın. Bu egzersizi 30 kere tekrar edin ve hareketi yaparken yavaş ve bilinçli bir şekilde, her kalkışta poponuzu sıkarak tekrar edin. Bu hareketi 30 kere tekrar ettikten sonra ayaklarınızı birleştirin ve aynı hareketi ayaklarınız birleşikken de yapın. Daha sonra bu hareketi de bitirip ayaklarınızı omuzlarınızdan daha geniş açarak aynı egzersizi 30 defa da bu şekilde de yapın.

22.Geriye Tekme Hareketi

Ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde durarak ellerinizin omuz genişliğinde ve dizlerinizin kalça genişliğinde olmasına özen gösterin. Sonra, ağırlığınzı sağ elinize ve sağ dizinize verin. Sol dizinizi ise 90 derece açı ile geriye doğru kaldırın ve sonrasında bacağınızı tavana doğru açın. Sonra dizinizi yine kırarak ve bu sefer bacağınızı göğsünüze kadar çekin ve sonra tekrar geriye tekme atın.

Bu egzersizi her iki bacağınızla da 30’ar kere tekrarlayın.

3.Ağırlık ile Çömelme3

Bu çömelme şeklinde elinize dambıl alarak hareketi çok daha faydalı bir hale getirebilirsiniz. Bir dambılı, iki elinizle tutun ve göğsünüzün önüne doğru kaldırın ve daha önceki çömelme egzersizini bu defa, bu şekilde yapın.

4.Tırmanış

4Bu hareket, baldır ve bacaklarınızın çok güzel bir şekilde sıkılaşmasını sağlar.

Üstelik bu egzersizi isterseniz spor salonunda isterseniz de açık havada, hafif bir yokuş bularak, yapmanız mümkün. Vücudunuzu ısıttıktan sonra (5 dakika hızlı ve tempolu bir yüryüşle) koşmaya başlayabilir ve 30-60 saniye kadar koştuktan sonra tekrar tempolu yürüyüşünüze geçebilirsiniz. Bu döngüyü 6-12 kez tekrarlayarak ve hızınızı her seferinde biraz daha arttırarak başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkün…

5.Atak hareketi5

İlk olarak düz bir şekilde durun ve sonra bir bacağınızı 3 adım kadar ileri koyup diğer bacağınız da yere paralel olana kadar yavaşça yere doğru inin. Sonrasında yavaşça eski pozisyonunuza dönerek aynı hareketi diğer bacağınızla tekrar edin. Bu hareketi 20-30 defa her iki bacağınızla da tekrarlayın. Bu hareketi, iki elinize dambıl alarak yaparsanız daha etkili bir şekilde sonuç alabilirsiniz.

66.Plank

Plank çok kas çalıştıran ve başarılı bir egzersiz hareketidir. Öncelikle ‘plank’ dediğimizde yüz üstü yatar şekilde durmanız gerekiyor. Sonrasında kendinizi ayak parmaklarınızdan da destek alarak dirseklerinizle destekleyip yükseltin. Sırtınızın düz durduğundan emin olmalısınız. Vücudunuzu sıkı tutun ve daha sonra, sağ bacağınızı düz bir şekilde kaldırabileceğiniz kadar yukarıya doğru kaldırın. 10-20 saniye kadar bu şekilde tutun ve sonra da bacağınızı değiştirin.

Bu egzersiz hareketi sayesinde, omuzlarınız, karın kaslarınız, sırtınızın alt kısmı ve popo kaslarınız çalıştıracaktır.

7.Popo Kaldırma Egzersizi7

Bu hareketi en sona bırakmanızda yarar var. Çünkü kaslarınızı çalıştırdığı kadar esnetmektedir.

Sırt üstü uzanarak ayaklarınızı bir sandalye veya koltuğa koyun. Poponuzu sandalyeye doğru yaklaştırın ve dizlerinizin kafanızdan yüksekte olmasına özen gösterin. Omuzlarınızı yerde tutarak ve ayaklarınızı olduğu yüzeyden kaldırmayarak poponuzu yukarıya doğru kaldırın. Bu sırada poponuzu sıkabildiğiniz kadar sıkın. Sonra da poponuzu sıkmayı bırakıp tekrar yere yatın.

Eğer bu egzersiz hareketini her gün yaparsanız, kısa bir süre de kaslarınızın rahatlıkla fark edilecek şekilde sıkılaştığını göreceksiniz. Bu egzersiz hareketlerini bir de sağlıklı beslenme ile birlikte yaparsanız, çok daha hızlı bir şekilde selülitlerinizden kurtulacağınıza emin olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>