Anasayfa » Sağlık » Beslenme » SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN NASIL BESLENMELİ ?

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN NASIL BESLENMELİ ?

PARLAK VE GÜÇLÜ SAÇLAR İÇİN NASIL BESLENMELİ ?

Sağlıklı güçlü ve parlak bir saçı kim istemez ? Saçlar fiziksel görüntünün tamamlayıcısı ve en göz alan kısmıdır.Fakat saçlarınız erkenden dökülebilir,kırılabilir veya yıpranabilir. Bunların oluşmasının birden çok nedeni olabilir. Genetik bir sorun,cilt hastalı,düzensiz beslenme,sigara kullanımı,düzensiz yaşam vb.
Sağlıklı gür, yumuşak ve parlak saçlara sahip olmayı tabi ki herkes ister.Fakat saçların bu şekilde sağlıklı olmasının yolu ise önemli ölçüde sağlıklı ve düzenli beslenmeden geçer. Saçlarınızın neye ihtiyacı olduğunu bilmeli ve ona göre gerekli besinlere daha çok yönelmelisiniz. Çünkü bazı vitamin ve mineral eksiklikleri saçın kırılmasına, dökülmesine neden olur.

1.Saçlarınızda kepek ve mantar problemi varsa sofranızdan eksik etmemeniz gereken sebze ıspanaktır. Sık tüketmenizde yarar var.
2.Saçlarınız cansızlığı için ihtiyacınız olan sebze brokolidir. İçeresin de saçlarınızı canlandırmaya yardımcı olacak mineraller bulunur. Brokoliyi salata şeklinde veya çorba olarak tüketebilirsiniz.
3.Saçlarınızın yenilenmeye için domates yemelisiniz. Domates içerdiği C vitamini sayesinde saçlarınızı yenilemeye yarar. Ayrıca kalojen üretimi sağlar. Saçlarınıza maske şeklinde uygulayabilirsiniz.Ayrıca zeytinde saçların yenilenmesi için önemlidir. Hem siyah hem de yeşil zeytin saçlarınızın yenilenmesinde oldukça faydalıdır.
4.Yıpranmış saçlar için bezelye birebirdir. Bezelye tükettiğinizde saçlarınızın  yıpranmaları duracak ve saçlarınız tekrar canlanmaya başlayacaktır.
5.Yumurta yiyerek günlük protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu sayede saçlarınız daha güçlü olacak ve dökülmeyecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>