Anasayfa » Anne&Çocuk » SAĞLIKLI BİR HAMİLELİK İÇİN NE YAPILMALI

SAĞLIKLI BİR HAMİLELİK İÇİN NE YAPILMALI

SAĞLIKLI BİR HAMİLELİK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ??

Hamilelik dönemi boyunca anne adayların sağlıklı bir gebelik için dikkat etmesi gereken noktalar hatta kurallar vardır. Hamilelik süresince anne adayları kilo alma endişesi yaşayabilir,hamilelik depresyonu geçirebilir,hamilelik nedeniyle duygusal dalgalanmalar oluşabilir.Annenin beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önemlidir. Annenin üzülmesi ya da sevinmesi bile bebeği etkiler. Özellikle hamilelik döneminde kilo alma endişesi taşıyan anneler düzgün beslenmezler ise hem kendi sağlıkları hem de  bebeğin sağlığında bazı sorunlar oluşabilir.Sağlıklı bir gebelik için kilo endişesini atlatmaları gerekmektedir. Sağlıklı bir gebelik için  yeterli kalsiyum, vitamin ve mineraller vücuda alınmazsa anne adayında tansiyon ve şeker düşüklükleri, kemik ve diş sağlığı sorunları ortaya çıkabilir. Çünkü bebek, gelişimi için gerekli olan kalsiyumu annenin kemik ve dişlerinden, vitaminleri ise yine annesinin yediklerinden alır.Bundan dolayı düzensiz beslenmek anne adaylarını olumsuz etkiler. Sağlıklı bir gebelik için hamilelik planlanmadan 6 ay önce folik asit kullanılmaya başlanmalıdır. Eğer planlı bir gebelik değil ise hamile olduğunu öğrenir öğrenmez folik asit ve vitamin takviyeleri alınmalıdır.

 

Gebelik süresince anne adaylarının yaşayacağı değişiklikler;

Sağlıklı bir gebelikte  anne adayları ilk 3 ay içerisinde sadece 3 – 4 kilo alacaktır.Henüz hamileliğin  yeni olması ve anne adayı bu yeni duruma uyum sağlamaları için yavaş bir süreç olacaktır.Hamileliğin 3. ayından sonra kilo artışı da artacaktır. Çünkü artık anne vücudu uyum sağlamaya başlamış ve bebek gelişim süreci içine girmiş bulunmaktadır.Hamileliğin genelinde anne adayları toplam 11 – 13 kilo alabilirler. Bu genel olarak anne adaylarının iştahına da bağlı olabiliyor. Şu unutulmamalıdır  ki anne adayları aldıkları kiloyu bebeklerini emzirirken vereceklerdir. Sağlıklı bir gebelik için hamilelik  boyunca alkol ve sigara tüketimi kesinlikle yasak olmalıdır. Bol meyve, sebze ve protein tüketimi hem anne hem bebek için temel kuraldır.

 

Ayrıca anne adayların dikkat etmesi gereken kurallar ise;

  1. Sağlıklı gebelik geçirmek isteniyorsa günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterilmelidir.
  2. Stres ve aşırı yağlı, ağır yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.
  3. Anne adayı gün içerisinde rahat olabileceği kıyafetler tercih etmelidir ki kan dolaşımını engellemelidir.
  4. Aşırı tuz tüketimi vücutta bazı şişlikler oluşmasına sebep olacağı için, tuz kesinlikle azaltılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>