Anasayfa » Güzellik » SAÇLARIN KABARMAMASI İÇİN NE YAPMALI ?

SAÇLARIN KABARMAMASI İÇİN NE YAPMALI ?

SAÇLARIN KABARMAMASI

Bayanların en büyük sorunlarından biri de kabaran saçlardır. Her ne kadar hepiniz  sağlıklı, pırıl pırıl saçlara sahip olmak istesek de çeşitli sebeplerden dolayı saçlarınız bazen kabarıp şekil almaz hale gelebiliyor. Özellikle duştan sonra kabaran saçlara şekil vermek için büyük mücadeleler verebiliyorsunuz. Saç kabarması genele olarak bakımsız ve sağlıksız saçlarda daha sık görülen bir durumdur.

SAÇLAR NEDEN KABARIR?

Saçların kabarmasının nedenleri arasında, saç teli kalınlığı, saçın gürlüğü, saç derisinden çıkış şekli, statik elektriklenme, saç tellerinin kayganlığı, yıkama suyunun sertliği gibi pek çok sebebe bağlı olabilir. Saç kabarması özellikle kuru ya da karma saçlarda uçlara doğru elektriklenme ve kabarma görülebilir

PEKİ SAÇLARINIZIN KABARMAMASI İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ ?

1.Saçlarınızın tipine uygun şampuan kullanmalısınız  

Çok kabaran saçlara sahipseniz  elektriklenmeyi önleyici şampuan tercih edebilirsiniz. Ayrıca saçları çok sık şampuanlamak saçların kabarmasına neden olabildiği gibi  saçınızın nemini alıp saç tellerinin sertleşmesine de sebep olur. Her duşta şampuan kullanmak yerine saçınızı haftada 2-3 de bir yıkayabilirsiniz.

2.SAÇ BAKIM KREMİ KULLANIN
Saçlarınızın kabarmasını engellemek için saç kremleri kullanabilirsiniz.Saçlarınız nemliyken kullandığınız saç bakım kremleri saça ağrılık vererek kabarmasını engeller. Ancak kremi saç derisine ve saç diplerine sürmeden saç tellerinin ortasından ucuna doğru sürmelisiniz.

3.SAÇ FIRÇASI KULLANMAYIN
Saç kabarmasına sık taraklar neden olduğu için kullanılmamalıdır. Islak sacı fırçalamak  sadece saçınızı kabarttığı gibi saçlar tellerinizi zorlayarak kırılmasına neden olur. Bu sebeple ıslak saçta fırça kullanmayın, havluyla fazla suyu alınmış saçı geniş dişli tarakla fazla zorlamadan düzeltebilirsiniz. Saçtaki fazla suyu alırken havluyla saçlarımızı sertçe ovalamamaya dikkat edin

4.SAÇLARI DOĞRU KURUTUN
Saçlarınızı fazla şekillendirmeden ve yüksek sıcaklıklardan uzak tutmalısınız.Eğer saçlarınızı kurutacaksanız dipten uca doğru kurutmayın. Eğer dipten uçlara doğru kurutursanız saçlarınız normalden daha fazla kabaracaktır.Bunun yerine uçtan dibe doğru kurutmalısınız.
5.SAÇ KESİMİNE DİKKAT

Çok kabaran bir saç türüne sahipseniz, çok kısa modellerden, kakülden ve katlı kesimlerden uzak durmalısınız. Saçlarınız katlı kesim olursa kabarıklar daha dikkat çekici ve şekilsiz görünecektir. Düz kesimleri tercih etmelisiniz. Düze kesimlerin şekillenmesi ve kabarıklığı daha kolaydır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>