Anasayfa » Güzellik » SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

Saç dökülmesi bayanlarda  hormonsal nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca stresli olduğumuz dönemler süresince de saç dökülmesi görülebilir. Örneğin ergenliğe girişte, regl dönemlerinde ve gebelikte saçlarınızda değişimlere neden olabilir. Bu değişimler genel olarak  saç tellerinin incelmesi, kırıkların çoğalması ve dökülmenin başlamasıdır. Besin eksikliğinden dolayı da saç dökülmesi görülebilmesi mümkündür.

PEKİ SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR ?

1.EGZERSİZ YAPMAK

Evet, yanlış duymadınız. Bol bol egzersiz yaparak saç dökülmelerinizi azaltabilirsiniz.Egzersiz yaptıkça saç deriniz terler ve ter sonucu saç derimiz temizlenir.Bu şekilde saç dökülmeleriniz azalabilir.

2.VİTAMİN DESTEĞİ

Saçınız da  aşırı derecede dökülmeye başladıysa bu vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bundan dolayı  Omega 3 ve D vitamini açısından zengin olan balık tüketmeniz saç dökülmenizi azaltabilir.

3.B  VİTAMİNİ:

B vitamini saç dökülmesine karşı birebirdir. B vitamini içeren gıdalar tüketerek hem saçınızın dökülmesini azaltabilirsiniz hem de saçlarınızın daha kolay uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

4.MİNERAL EKSİKLİĞİ:

Saç dökülmesinin nedenlerinden biri de mineral eksikliğidir. Mineral eksikliğini gidermek için bol bol kırmızı et, yumurta, ıspanak vb. gıdalar tüketilmesi gerekir.

5.KARBONHİDRAT:

Saç dökülmesinin bir nedeni de  aşırı derecede  karbonhidratlı gıdalar tüketmek saç dökülmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı saç dökülmesi yaşadığınız süreç boyunca karbonhidratı sofranızdan uzak tutmanız saçlarınız için daha iyi olur.

6.STRESTEN UZAK DURUN

Stres her hastalığın nedenleri arasında yer aldığı gibi saç dökülmesinin de nedenidir. Günümüzde stresten uzak durmak her ne kadar mümkün olmasa da kendinize ayıracak zamanınız olmalıdır. Aksi taktirde stres yaparak saçlarınızın iyice dökülmesine sebep olabilirsiniz.

7.SİGARA VE ALKOL

Sigara ve alkolün zararını bilmeyenimiz yoktur. Sizde eğer bunların ikisinden birini kullanıyorsanız ilerde kel kalabilirsiniz.

8.ŞAMPUAN SEÇİMİ:

Saç dökülmesi saçınıza nasıl bakım yaptığınıza ve ne şampuan kullandığınıza da bağlıdır. Her önünüze gelen şampuanı kullanmaktan kaçınmalı ve sık sık şampuan değiştirmemenizi öneriyoruz. Ayrıca kullandığınız şampuanın içeriğini de iyice araştırmalısınız.

9.JÖLE VE SPREY KULLANIMI:

Jöle  ve sprey saçı olduğundan çok fazla yıpratarak, ileride saçın zarar görmesine neden olmaktadır. Budan dolayı  jöle ve sprey kullanımını azaltmakla beraber kullandığınız zamanda ise aynı gün içerisinde yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>