Anasayfa » Sağlık » Kadın Hastalıkları » RAHİM AĞZI KANSER AŞISI NEDİR?

RAHİM AĞZI KANSER AŞISI NEDİR?

RAHİM AĞZI KANSER AŞISI

HPV (rahim ağzı kanseri)  virüsü, özellikle gelişmiş ülkelerde çoğunlukla karşılaşılan bir virüstür. Ülkemizde ise daha az yaygın olsa da HPV(rahim ağzı kanseri)   geçiren kadınların oranı yükselmeye başlamıştır. 100’den fazla alt türü bulunan HPV (rahim ağzı kanseri)  virüsünden korunmak için geliştirilen aşılar ile vücutta bağışıklık oluşmakta ve hasta virüsün yarattığı sorunlardan korunabilmektedir.

RAHİM AĞZI KANSERİ AŞI ÇEŞİTLERİ

  1. Gardasil: HPV’nin genital bölgede en sık siğil yaratan türü olan 6 ve 11 numaraya karşı ve rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonuna ve rahim ağzı kanserine neden olan 16 ve 18 numaralı türlerine karşı üretilen aşıdır.
  2. Cervarix: Yine virüsün 16 ve 18 numaralı cinsine karşı üretilmiş bir aşıdır.

Bu aşıların koruma oranları % 100 olmasa da ,rahim ağzı kanserinde son derece yüksek etkilere sahiplerdir.Rahim ağzı kanseri aşısında izlenmesi gereken yol;

İlk olarak doktorunuzla görüşerek jinekolojik muayene olmalıdır.Rahim ağzı kanse ile ilgili gerekli testler yapıldıktan sonra  muayeneniz sonucunda bir sıkıntı çıkmazsa be smear testinizin sonuçları da normalse (yani HPV problemine sahip değilseniz) 6 ayda toplam 3 defa aşı vurulmalısınız. Bu 6 aylık zaman süresi içerisinde HPV geçirdiğinizi düşündürecek bir problemle karşı karşıya gelmediyseniz, her aşıdan önce tekrar muayene olmanıza gerekmez.

Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

–9 ile 26 yaş arasındaki bayanlar aşı için uygundur. Daha ileri yaşlardaki bayanların doktorlarından onay almaları gerekir.

– Bu aşılar HPV virüs yüzünden meydana gelen hastalıkları tedavi etmez, sadece korur.

– Daha önce bu virüs yüzünden sorun yaşayan bayanların aşıdan yararlanma oranı düşüktür. Fakat bu virüsün sadece bir türünden sorun yaşadıysanız aşı sizi, diğer türlerden koruyabilir.

–Aşıların yan etkileri neredeyse yok denecek kadar azdır.

–Hamilelik esnasında aşı uygulanması veya aşıların devam etmesi önerilmez.

– Aşı uygulaması, kalça ya da kol kaslarının içine yapılmaktadır.

– Aşı yaptırdıktan sonra mutlaka  jinekolojik muayenelerinize devam etmelidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>