Anasayfa » Sağlık » Beslenme » PÜRÜZSÜZ BİR CİLT İÇİN NE YEMELİ

PÜRÜZSÜZ BİR CİLT İÇİN NE YEMELİ

KAYISININ FAYDALARI NELERDİR ?

Pürüzsüz bir cilt için en önemli besin kaynağı kayısıdır. Kayısı A vitamini deposudur.Kayısının içinde bulunan A vitamini hücre yenilenmesinde ve sağlıklı bir hamilelik ile bebeğin gelişmesinde çok önem taşır. Ayrıca akne ve cilt sorunlarının çözümünde önemli bir destekçidir.Ayrıca kayısı bir lif kaynağıdır.Bundan dolayı vücudunuzdaki bağırsak fonksiyonlarını çalıştırmak ve iyileştirmek için, kayısı en önemli destekçilerinizden biri olacaktır.Kayısının içerdiği vitaminler içerisinde c vitamini yüksek derecede bulunur.Bu vitamin bildiğiniz gibi antioksidandır ve kanser gibi önemli hastalıklara karşı koruyucudur.  Ayrıca kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve yaşa bağlı makula(retina) dejenerasyonu riskini azaltmaya yardımcıdır.Ayrıca kayısı potasyum açısından da zengin bir besindir.Vücuttaki her hücre, doku ve organ, düzgün çalışmak için potasyuma ihtiyaç duyar. Kayısıda bol miktarda bulunan potasyum vücuttaki elektrik kontrolünü de kolaylaştırır. Kan basıncını düzenler ve felç riskini azaltır.

yas_kayissddsdi

Kayısı yemek anemiye karşı koruyucu bir yararı olur.Kayısı içeriğindeki demir ve bakır zenginliği, hemoglobin oluşumunu desteklediği için, anemi tedavisine destek olur. Demir eksikliği halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi ve sindirim sistemi sorunlarına neden olur. Kayısı kırmızı kan oluşumu açısından önem taşır.Ayrıca kayısı astım hastaları içinde faydalıdır.Kayısı yağının doğal bir anti-astım ilacı olduğu düşünülmektedir.Astım hastalığıyla ilgili semptomların tedavisine yardımcı olur. Astım ataklarını, akciğer ve solunum sistemi üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur.Ayrıca kilo vermenize de yardımcı olan Kayısı, yüksek lif içeriği sayesinde, kilo kaybında önemli destekçilerinizdendir. Vücutta sindirim sistemini desteklediği için yararlıdır. Ayrıca metabolizmanın hızlanmasına destek olur. Kalorisi düşük olduğu için, diyet listelerinde yer alabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>