Anasayfa » Sağlık » ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI

ÖKSÜRÜK NEDEN OLUŞUR VE KURU ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER ?

Öksürük genel olarak soğuk algınlıklarında veya boğaz enfeksiyonlarında karşılaşılan durumlardan birisidir. Özellikle kuru öksürük için sıcak içecekler yumuşattığı için öksürüğü olan kişiler sıcak şeyler içmeye özen gösterir. Nane çayı, zencefil çayı ve adaçayı öksürük için birebir faydalı olan çaylardandır. Bunları tatlandırmak için içerisine koyulan bal ve limonda boğazlar için önemlidir. Bu çaylar hem vücudunuzun direncini artırır hem de öksürüğünüze iyi gelir.

Bal:

Bal genel olarak bitkisel çaylarda tatlandırıcı olarak kullanılır. Bal tatlandırdığı gibi aynı zamanda kuru öksürük nedeniyle tahriş olan boğazınızı yumuşatır ve kaşınma duygusunu ortadan kaldırır. Bir bardak çay için bir çay kaşığı bal yeterlidir.

Zencefil Çayı:

Nezle, grip gibi hastalıklar sonucu oluşan öksürükler için zencefil çayı kullanabilirsiniz. Zencefil çayını hazırlarken 2-3 santimlik bir zencefili rendeleyerek bir bardak sıcak suya atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin ve demelendikten sonra süzüp bal ile karıştırdıktan sonra içebilirsiniz. Bu karışımı yemeklerden sonra günde 3 bardak içebilirsiniz. Çok soğuk havadan eve geldiğinizde içinizi ısıtması için zencefil çayına tarçın ilave ederek de içebilirsiniz.

Nane Çayı:

Her soğuk algınlığında bir gelenek olarak “nane limon çayı” tedavisi uygulanır.  Öksürüğe karşı en etkili bitkisel çaylardan biri de nane çayıdır. Bu karışımın etkisini arttırmak için naneyle eşit miktarda civanperçemi ve bir miktarda bal ekleyebilirsiniz.

Adaçayı:

Toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayan adaçayı aynı zamanda kuru öksürüğe karşı boğazı yumuşatmak içinde kullanılabilir. Eğer boğaz ağrınız varsa adaçayını demledikten sonra soğutun ve bir kaç damla limon ekleyerek gargara suyu olarak kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>