Anasayfa » Sağlık » Beslenme » ÖDEM SÖKÜCÜ BESİNLER NELERDİR

ÖDEM SÖKÜCÜ BESİNLER NELERDİR

ÖDEM SÖKÜCÜ BESİNLER

 1. Ananas

  Ananasın içerisinde bulunan bromelain sayesinde vücuttan su atımını arttırıyor.Ananas potasyum ve lif açısından da zengindir. Potasyumdan zengin besinler vücut sıvılarında sodyum potasyum dengesinin sağlanmasına yardımcı oluyor. Bu sayede hücre içindeki sodyum miktarı artmıyor, ve ödem oluşmuyor.Anansın lifi yüksek olması ise bağırsağın çalışmasını sağlıyor. Bağırsakların düzenli çalışması su atımının da iyi olması anlamına geliyor.Bu şekilde ödem oluşumunu engelliyor.Ödemle karşılaştığınız anda  her gün 1 porsiyon ananas (1 dilim) tüketebilirsiniz.

 2. Maydanoz Suyu

  Maydanoz bin bir derde şifa bir bitkidir.Maydanoz içindeki vitaminler nedeniyle doğal diüretik, yani su atıcı etki yapıyor.Maydanoz içindeki C vitamini ve bol miktarda A vitamini ile bitkisel lif içeriyor. Ödemin oluştuğu günlerde salatalarda 1 demet çiğ olarak tüketmeniz ya da haşlayıp suyunu içebilirsiniz.Fakat maydanozu dengeli kullanmalısınız. Aşırı kullandığınız taktirde vücudunuzdan gereksiz su atımına yol açarak tansiyon düşüklüğüne neden olur.

 3. Kayısı Ve Kavun

  Sarı ve turuncu renge sahi olan kayısı ve kavun potasyum açısından oldukça zenginler. Vücut sıvılarında sodyum potasyum dengesinin sağlanması için her gün 2 porsiyon meyve tüketmeniz ödem oluşumuna engel oluyor.

 4. Turp

  Ödem oluşumunu engelleyen bir diğer besin ise turptur. Turp, doğal diüretik besinler arasında yer alıyor. Sık sık ödem problemi yaşıyorsanız, haftada 1-2 kez tüketmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

 5. Süt Ve Yoğurt

  Süt ve yoğur kemik sağlığı için öenmli olduğu kadar ödem sökmekte de işe yarıyor.Süt ve yoğurt vücut sıvılarının mineral dengesini sağlamada, dolayısıyla ödemin oluşmasına engel olmada etkili olan kalsiyumdan zenginler. Her gün 2-3 su bardağı kadar süt veya 1 kase yoğurt tüketmeniz size yardımcı olacaktır.

 6. Yulaf

  Yulaf bol lif içerdiği için yapısında bulunan beta glukan sayesinde bağırsak hareketlerini arttırarak dolaşımın hızlanmasına ve ödemin hemen atılmasına yardım ediyor. Ayrıca ödem oluşmasına engel oluyor. Süt veya yoğurt veya kurabiye yaparak ya da ekmek yapımında kullanarak haftada en az 3-4 kez besin listenizin içinde mutlaka yer almalı.

 7. Adaçayı

  Adaçayı ile Isırgan otu, yapılarında bulunan diüretik maddeler sayesinde su atımına yardım eder. Fakat fazla tüketildiklerinde tansiyonun düşmesine sebep olabiliyor, dikkatli olun. Ödem varsa günde en fazla 1-2 fincan içmeniz yarar sağlayabiliyor.Ayrıca adaçayının sakilik ve huzur sağlaması ise ek artılarındandır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>