Anasayfa » Sağlık » ODADAKİ SİGARA KOKUSU NASIL YOK EDİLİR?

ODADAKİ SİGARA KOKUSU NASIL YOK EDİLİR?

Sigara içenlerin pek fark edemedikleri, ama içmeyenler için sigara kokusu bir kabus nedenidir.

sigaraSigara dumanı; formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum ve aseton gibi bir çok zararlı kimyasal madde içermektedir. Tütün dumanının içinde Arsenik, benzen, vinil klorür gibi kanserojen etkisi olduğu bilinen kimyasal karışımlar da bulunmaktadır. Tütün dumanı, kanser, amfizem ve kalp ve akciğer hastalıkları gibi sayısız hastalığa neden olmaktadır. Çocuklar tütün dumanının bu zararlı etkilerine karşı daha hassastırlar.

İçildiği ortamın kokmasına sebep olan Sigara katranı, sigaranın kısmi yanması sonucu dumanı oluşturan katı kısımdır. Bu koku, Sigara katranında bulunan fenol türevleri; lignin, selüloz ve diğer bitkisel pigmentlerin pirolizinden kaynaklanır.

Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerinde, sigara tiryakiliği dünya çapında büyük bir sorun olmakta ve bu tür kötü sonuçlarına rağmen her 3 yetişkinden biri sigara bağımlısı olmaktadır. Bu verilere bakıldığında Dünya çapında 1,3 milyar kişinin sigara kullandığını görmekteyiz. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamada birçok ülkede akciğer kanserinde artışlar görülmektedir. Akciğer kanseri sigaranın neden olduğu ölümcül sonuçlardan sadece bir tanesidir.

Sigara içilen bir eve ve araca sinen koku oldukça rahatsızlık vericidir. Sigara kullanan bir kişi bile bu yoğun katran kokusundan rahatsızlık duymaktadır. Sigara içilen mekanda sigara kokusunu en aza indirmek mümkündür. Bunun için ihtiyacınız olan olan elma sirkesi ve hamur kabartma tozudur.

Su bardağının içine bir poşet hamur kabartma tozu ekleyip, üzerine köpürüp taşmaya neden olmaması için ağır ağır bardağın yarısına kadar elma sirkesini ilave edin. Bu karışımı sigara içilen ortamda,  yüksekçe bir yere (örneğin dolap üzerine) bırakın orada kalsın. Bu karışım buharlaşmaktadır, ortamdaki sigara içme sıklığına göre bu işlemi haftada bir yenileyebilirsiniz. Ortalama olarak bu karışım 1 hafta boyunca etkili olmaktadır. Daha küçük bardaklarla birden fazla hazırlayacağınız bu karışımı odanın çeşitli yerlerine yerleştirerek daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>