Anasayfa » Sağlık » Beslenme » OBEZİTENİN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR NELERDİR?

OBEZİTENİN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR NELERDİR?

“AZICIK FAZLAM VAR” DİYE AĞLAŞMAYA DEVAM EDİN

Yurdumuzda diyetler Pazartesi başlar, genelde Salı, en iyi ihtimalle Cuma biter. Spor deseniz, ücreti yıllık ödenmiş salona ayda bir ya gidilir ya gidilmez. Hal böyleyken insanlarımız fazla kilolarından kurtulamazlar ve her bahar mevsiminde yıl boyunca birikmiş kaloriyi yakmaya çalışırlar. Eh, yanmaz o kaloriler üç ayda. Bu işlerde metanet lazım, istikrar lazım. Ben de bir örnek göstereyim de şu zayıflama mevsiminde özellikle kadınlar gaza gelsinler dedim. Hayır sonra soruyorsunuz, “Haydar sence ben kilo mu aldım?” diye. Haydar ne dese sakat, yalan söylese bir dert, doğru söylese bir dert, geceyi muhakkak çekyatta geçirecek.

OBEZİTENİN VAHİM SONUÇLARI
Sağlığımız hayattaki en değerli varlığımız. Eğer sağlığımız tehlikede olsaydı eminim şimdiki gibi sızlanmaz, gayet hızlı şekilde kilo verirdik. Elbette zayıflamak için sağlığımızdan olmanın manası yok; zira zayıflamanın amacı daha sağlıklı olmak. Eğer kilo konusunda gerekli adımları erkenden atmazsanız başınıza gelebileceklere dair bir liste şöyle:

İnsülin direnci – HiperinsülinemiTR64YR
Tip 2 Diyabet
Hipertansiyon
Koroner arter hastalığı
Hiperlipidemi – Hipertrigliseridemi
Metabolik sendrom
Safra kesesi hastalıkları
Bazı kanser türleri (kadınlarda safra kesesi, endometriyum, yumurtalık ve meme kanserleri, erkeklerde ise kolon ve prostat kanserleri)
Osteoartrit
Felç
Uyku apnesi
Karaciğer yağlanması
Astım
Solunum zorluğu
Gebelik komplikasyonları

Gördüğünüz üzere liste epey bir uzun. Biri çıkmasa öbürü kesin çıkar. Sağlık ve sağlığın temellerinden kilo, hafife alınacak şey değil. Umursamıyor iseniz, umursamazlıktan derhal vazgeçin.

OBEZİTENİN PSİKOLOJİK TARAFI

Obezite elbette ki gereğinden fazla besin alınması sonucunda ortaya çıkıyor, bunun tartışılacak tarafı yok. Ancak iştahınıza engel olamıyorsanız, sorun daha derinlerde yatıyor olabilir.

ABD’den bir örnek: Susan Farmer, 37 yaşında ve 243 kiloyken “morbid obez” tanısı konulmuş bir kadındı. Doktorları, kısa bir süre içinde 120 kilo vermezse öleceğini söyledi. Kadın, 30 saniyeden fazla ayakta duramıyordu, kendi başına tuvalete, banyoya gidemiyor, kendi yemeğini hazırlayamıyor, kısacası hayatını idame ettiremiyordu.

11139477_10153190618537645_1522648481_n

Susan’ı zayıflatmak isteyen doktorlar öncelikle kilo almasının sebeplerini araştırdılar. Gördüler ki kadının çocukluğu çok zor geçmiş. Ağır psikolojik travmalar atlatmış ve annesi, mutlu olsun diye Susan’a bol bol abur cubur yedirmiş. Susan, hayatı boyunca abur cubur yedikçe şişmanladı, şişmanladıkça bunalıma girip daha çok abur cubur yedi. Bağımlılığını yenemeyerek sonunda ölümle burun buruna geldi. Böylece kadının zayıflaması için öncelikle psikiyatrik desteğe ihtiyaç duyduğu anlaşıldı. Sadece bir aylık terapinin ardından Susan 66 kilo vererek hayatını kurtardı.

Eğer iştahınızı kontrol altında tutmakta zorlanıyorsanız, bir de psikolojik destek almayı deneyin. Gerekli durumda psikolojik destek ile, yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi, bir ayda 66 kilo vermek mümkün. Bir türlü zayıflayamıyorsanız, kocakarı ilaçlarıyla desteklenmiş kontrolsüz diyetlerle sağlığınızı daha da bozmadan önce, sorunun temeline inmeniz daha isabetli olacaktır.

 

Erman Yurdakan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>