Anasayfa » Sağlık » Psikoloji » NEDEN KABUS GÖRÜRÜZ ?

NEDEN KABUS GÖRÜRÜZ ?

KABUS NEDİR ?

Genel olarak kabuslar uyurken kişiye yoğun bir duygusal rahatsızlık veren rüyalardır. Kabuslar korku öğeleri içeren rüyalar olduğu için , kimi zaman karabasan şeklinde de oluşabilir.Kabusu tanımlamak gerekirse;Kabus bireyin korkuyla uyanmasına yol açan uzun ve kötü rüyalardır. Kabuslar diğer rüyalar gibi her zaman REM uykusunda oluşur. Genel olarak da uykunun ilerleyen REM aşamasında görülmektedir. Yetişkinlerin yüzde 50’si kabus görmektedir.Bazı kişilerde hayatları boyunca kabus görmek görebilirken bazıları ise bazı hastalık veya stres dönemlerinde gerçekleşmektedir.

Farklı bir görüşe göre kabuslar aslında bize büyük ölçüde hizmet ederler.Kabuslar sorun olarak değil de bize gönderilmiş hediye olarak algılamalıyız.Kabuslar her ne kadar canımızı sıksalar da kabuslar uyarıcı nitelik taşımaktadır. Hayat içerisinde olan her olumsuzluğu içimize attığımız ve hemen çözüm bekleyen bazı problemlerin varlığına dikkati çekerler. Kabusların oluşmasının bir sebebi ise  canımızı sıkan problemlerin yüzeye çıkmasıyla kabuslar ortaya çıkar. Eğer kabusların temeline inebilir, sorunlarınızın çıkış noktasını bulabilirsenz kabus görmekten de kurtulabilirsiniz.

KABUSLARIN OLUŞMA NEDENLERİ:

KAYGI VE STRES: Kabuslar genellikle travmatik bir olay sonucunda ortaya çıkan kaygı ve stres kabus görmenize neden olabilir. Özellikle önemli bir ameliyat ya da rahatsızlık, sevdiğiniz birinin kaybı, feci bir kazada kurban ya da  şahit olmak kabus görmenize neden olabilir..

ACI VE BAHARATLI YEMEKLER YEMEK: Hangi yemeği veya besinizi ne zaman yediğimizin gördüğümüz rüyalar üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ayrıca acı ve baharatlı yemekler vücut sıcaklığını ve metabolizma faaliyetlerini arttırarak uykuda rahatsız olmanıza neden olabilir. Bu aynı zamanda yatma vaktinden kısa bir süre önce yemek yiyenlerin genelde kabus görmelerinin de nedenidir.

YAĞLI YİYECEKLER YEMEK: Diğer maddemizde de söylediğimiz gibi yemekler rüya görmenizde önemlidir.Kesin olmamakla birlikte, araştırmalar gösteriyor ki, gün içinde ne kadar yağ oranı yüksek yiyecek yenirse, kabus görme olasılığı da o kadar artıyor.Gün içerisinde daha çok organik besinlere ağırlık verenler, gün boyu abur cubur yiyenlere göre daha seyrek kabus görüyorlar.

HASTALIKLAR: Havale gibi ateşli hastalıklar, bazen kabuslara neden olabilir. Uykuda nefesin kesilmesi veya çok uyumak gibi diğer uyku bozuklukları da kabus görme oranını artırıyor.

KULLANILAN İLAÇLAR: Kabus görülmesinin bir diğer sebebi ise kullanılan ilaçlardır.Özellikle antidepresan, yatıştırıcı ve uyuşturucu gibi kimi ilaçlar, yan etki olarak kabusa neden olabilir. Örneğin, bir araştırmada, “Ketamin” adı verilen ve uyuşturucu olarak kullanılan maddeye bakıldığında, kötü rüyalara sebep olduğu anlaşılmıştır. Benzer biçimde, sıtma hastalığının yaygın olarak görüldüğü bir ülkeye seyahat eden bir kişi “Lariam” adı verilen maddeyi kullandığında, ilginç kabuslar görebilir. Genellikle kabuslar, hap kullanımı kesildiğinde, ortadan kaybolmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>