Anasayfa » Sağlık » Beslenme » MUTLULUK VEREN YİYECEKLER

MUTLULUK VEREN YİYECEKLER

HEP DİYET LİSTESİ VERECEK DEĞİLİZ YA!

Arkadaşınızla veya sevgilinizle kavga ettiğinizde, iş yerinde kötü bir gün geçirdiğinizde ya da sadece canınız çok sıkıldığında kendinizi yemeğe vermenizin bir sebebi var. Bazı yiyecekler doğal antidepresandır ve mutluluk verirler, gamı kederi alırlar. Tabii ki sadece mutluluk değil, sağlık da veriyorlar. Gününüz kötü giderken küçük kaçamaklar yaparak keyfinizi yerine getirmek isterseniz, bu yiyecekler biçilmiş kaftan.

JH

BİTTER ÇİKOLATA
Elbette ilk akla gelen ve en etkili olan antidepresif yiyecek, çikolata. Gerek içerdiği flavonoidlerin stresi azaltıcı etkisi gerekse de Hollywood etkisi ile çikolata, mutluluk veren besinlerin şahı, kraliçesi, nirvanası. Konsantrasyonu artırır, hafızayı güçlendirir, enerji verir, beyne daha çok kan gitmesini sağlar.

BADEM
Günde bir avuç badem, iyimser ve güleryüzlü bir ruh haline girmenize yardımcı olur. Magnezyum zenginliğiyle depresyonu uzak tuttuğu gibi kalp sağlığını korur ve hafızayı güçlendirir. Yanında bir avuç da kuru meyve oldu mu değmeyin keyfinize.

BAL
Şekerin kendisinden daha kaliteli bir şeker kaynağı olan bal, içeriğindeki kimyasallarla depresyonu önler. En çok enerji veren, haliyle de neşenizi en çok yerine getirecek besinlerdendir. Şekerin aksine bedende yağ yapmaz, damarları tıkamaz. Cildi de besler, nemlendirir, yumuşatır.

CEVİZ
Omega-3 zengini ceviz, daha enerjik ve pozitif olmanızı sağlar. Algınızı ve kavrayışınızı kuvvetlendirir, resmen zeka verir. Ayrıca yağ yakmayı da kolaylaştırdığından günde 1 avuç ceviz zayıflamaya yardımcıdır.

PAZI
Bu yeşil yapraklı sebze, folik asit deposudur. Folik asit ise depresyonla ilişkisi bilinen bir madde; eksikliği durumunda depresyona yatkınlık artıyor. Pazı aynı zamanda kabızlığı önler, hazmı kolaylaştırır.

KUŞKONMAZ
Bu bitki de folik asit yönünden zengindir. Dahası bolca C vitamini içerdiğinden zindelik de verir, depresif insanı enerjik yapar. Egzema ve sivilce düşmanıdır, cilde canlılık verir. Diş ağrısını hafifleten bir etkisi de mevcut.

DOMATES
Eskisi gibi güzel kokulu domateslerden pek kalmadığı için artık ne kadar geçerli bilemiyoruz ama bu sebze de folik asit yönünden zengin ve likopen adlı antioksidan maddeyi de bolca bulunduruyor.

YULAF
Sabah kahvaltınıza dahil etmeniz gereken yulaf, magnezyum yönünden zengindir. Magnezyum da, folik asit gibi, depresyon ve anksiyeteye karşı moral veren maddelerden. Ayrıca da uzun süre tok tutan, lif kaynağı bu besin, listedeki diğer bazı mutluluk kadar kalori de verici besinleri tüketirken vicdan azabı çekmemenizi de sağlayacak.

ERMAN YURDAKAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>