Anasayfa » İlişkiler&Cinsellik » Aşk » MUTLU İLİŞKİ İÇİN NE YAPMALI

MUTLU İLİŞKİ İÇİN NE YAPMALI

MUTLU İLİŞKİNİN SIRRI NEDİR ?

Kıyaslama Yapmayın

Mutluluğa ulaşmak için kıyaslama yapmaktan kaçınmalarının. Hayatımızı başkalarınınkiyle kıyaslamak onu değiştirmez. Aksi halde karşınızdaki kırar ve üzer. Nitekim bir arkadaşınızı mükemmel bir ilişkinin keyfini sürerken gördüğünüzde kendi ilişkinizi sorgulamaya başlıyorsunuz. Fakat başka bir ilişkide sorunlar yaşayan birini gördüğünüzde ise kendi ilişkinizin daha iyi olduğunu düşünüyorsunuz.

Masallarına Aldanmayın

Özellikle bayanlar küçüklükten beri büyülü aşk masallarına önem verirler. O aşkı bir gün yaşayacağını düşünürler.Fakat bu masalın hayali ilişkinize zarar verebilir. Bunun yerine hayalini kurduğumuz büyüyü partnerimize karşı duyduğunuz sevgide görmek ve masallarda yaşanan şeylerin beklentisi içine girmemek.

Zihninizi Okumasını Beklemeyin

Üzgün olduğunuz zamanda  partnerinizin sıkıntınızı kendiliğinden anlamasını beklemeyin. Genellikle karşı taraf zihninizi okuyamaz. Çoğunlukla  bayanlar partnerinize duygularınızı anlatmadan, sizi yalnız bırakmakla suçluyorsunuz. Yapmanız gereken, partnerinize hissettiklerinizi anlatmaktır.

Ortak İlgi Alanı Bulun

Günümüzün çoğunu iş peşinde koşmak ve gündelik sorumluluklarınızı yerine getirmekle geçiriyorsunuz. Bundan dolayı çiftler  ilişkilerinde ortak ilgi alanları bulmaya çalışmalarını son derece önemlidir. Çünkü ortak ilgi alanları çiftler arasında pozitif bir iletişim ve eğlencenin oluşmasını destekler.

Açık Olmak Şart

Bir ilişkinin mutlu veya mutsuz olduğunu düşünün. Çiftlerin birbirleri ile nasıl iletişim sağladıkları çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki içerisindeki çiftler, iyi  veya kötü her ne yaşıyorlarsa bunu partnerleri ile paylaşmalısınız.”Hiçbir şeyi içinizde tutmayın” Çünkü kendi gerçekliğinizi paylaştığınız zaman hayatınızı da paylaşmış olacaksınız ve bu süreçte partneriniz ile aranızda oluşacak olan bağ her şeyin üstesinden gelmenizde size yardımcı olacaktır!

Sevdiğiniz İle Arkadaş Olun!

Mesela biriyle yıllar boyu süren bir araba yolculuğuna çıkacağınızı farz edin. Bu sürede bu kişi ile yakın olacaksınız. Dolayısıyla söz konusu olan  kişinin aynı zamanda arkadaşınız olmasını da istersiniz. İlişkiyi sürdüren geçici heyecan  veya  zevklerden daha çok arkadaşlık, karşılıklı saygı, hayranlık ve tabi ki de ilgi olacaktır. Uzun vadeli bir  ilişki için  sağlam bir arkadaşlık temeline olmalıdır.

Mutluluğu Önce Kendinizde Arayın!

İnsanlar, sevgi dolu ilişkilere ihtiyaç duyar. Hepiniz yakın sosyal ilişkilerden fayda görürsünüz.Fakat  çoğunuz bir ilişkinin sizi tamamlayacağına, hayatınızdaki boşlukları dolduracağına inanırsınız.Fakat ilk önce kendinizi tanımalı ve kendiniz ile mutlu olmalısınız. Olmadığınız taktirde bu aradığınız ilişkide sizi mutlu yapmayacaktır. Unutmayın herkes özeldir.

Onu Önemseyin

Fikir, zevk ve tercihlerinizin mükemmel bir uyumla buluştuğu bir ilişkiyi ne yazık ki yaşayamayacaksınız.İlişkinizde sıklıklar yaşanabilir. Bir ilişkideki zıtlıklar ise o ilişkiyi canlı tutar. Fakat karşı tarafa farklılıklara rağmen ona değer verdiğinizi göstermelisiniz. Bu sağlıklı bir ilişki için önemlidir.

Kendinize İnanın!

İlişki bir ihtiyaç değildir. Her şeyden önce bunu kabul etmelisiniz. Özde; sağlığınız ve mutluluğunuz için bir ilişkiye ihtiyacınız yoktur. Yaşadığınız ilişki belki de hayatınızın önemli bir kısmını teşkil edebilir, fakat siz hayatta kalmak ve gelişmek için gerekli olanlara zaten sahipsiniz.İçinde bulunduğunuz durum her ne olursa olsun; kendinize inanın ve önce tek başınıza ayakta durabildiğiniz gerçeğini kabul edin.

Çevrenizdekilerin Fikirlerini Dinlemeyin

Genellikle önemli bir karar vermeniz gerektiğinde başkaların görüşünü alırsınız. Özellikle ilişkilerde bir sorun yaşandığında dışarıdan nasıl bir görüntü oluştuğunu ya da üçüncü kişi gözlemiyle nasıl çözüleceğini araştırırsınız. Fakat hiç kimse sizin gerçekten neye ihtiyaç duyduğunuzu ve neye değer verdiğinizi sizden daha  iyi bilemez. İnsanlar başkalarının ilişkileri konusunda kendi ilişkilerine nazaran daha olumsuzdur. Kısacası akıl danıştığınız kişiler; ilişkinizdeki negatif yönleri görmeye pozitif yönleri görmekten daha meyillidirler. Bunu asla unutmayın !

Mükemmeli Aramayı Bırakın!

Günümüzde mutsuz birlikteliklerin en büyük nedeni; ‘Daha mükemmelini yaşayabilirim’ düşüncesinden kaynaklanıyor. Çünkü sağlıklı ve tatmin edici ilişki daima mevcuttur veya  yaratılabilir.Mükemmel ilişki diye bir kavram asla var olmamıştır. İnsanlarda bile mükemmel kişi yoktur.Mutlaka bir yerde bir kusur vardır. Bu nedenle; Her konuda sizinle hemfikir olan veya her an sizi mutlu edebilecek biri ile karşılaşmayı ısrarla beklemek yerine; sizi en fazla tatmin eden ilişkiyi yeşertmeyi denemelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>