Anasayfa » Sağlık » METABOLİZMAYI HIZLANDIRMANIN YOLLARI

METABOLİZMAYI HIZLANDIRMANIN YOLLARI

İşte Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar

Greyfurt: Greyfurt C vitamini açısından yüksek olan meyveler arasında yer alır. Ayrıca c vitamini metabolizmayı hızlandırdığı içinde önemlidir.. Bu şifalı meyveler sayesinde vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olarak kilo vermeyi de hızlandırır.

Tarçın: Tarçın denildiğinde akla sütlaç gelse de birçok baharat gibi tarçın da yağ yakımını hızlandıran gıdaların arasında yer alır. Yemek esnasında tarçın tüketilirse yemekten sonra acıkmamayı yani tokluk hissini artırır. Öğünler arasında tüketilirse de kan şekerini yükseltir ve açlığı bastırmasına yardımcı olur. Böylece metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay: Yeşil çay dendiği zaman sağlık için sayısız faydası akla gelir, yapılan araştırmalarda metabolizmayı hızlandıran besinler arasında olduğu da görülmüştür. Antioksidan bakımından zengin olması nedeniyle birçok hastalığa karşı da fayda sağlar. Başka bir faydası ise aktif olarak vücuttaki zararlı serbest radikallerle mücadele eder. Sinir sistemine etki ederek daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Yulaf ve Diğer Tahıllar: Yulaf ve diğer tahıllar dendiği zaman marketlerdeki zayıflamak için tonlarca gevrek yada diyete yardımcı yulaflı ürünler bulmak mümkündür. Yulaf doyurucu bir besin olduğundan tüketildiği taktirde açlık hissini azaltır. Özellikle yulaf, buğday gibi tahıllar, içeriğinde kepek bulunan ürünler metabolizmayı hızlandırıcı, kolayca kilo vermeye yardımcı besinler arasındadır. Karbonhidrat içeriği yüksek olan bu gıdalar vücuda uzun süre enerji sağlamasına da yardımcı olur.

Zencefil: Sindirim sistemini rahatlatan baharatlardan biri olan zencefil, yemeklerde yenirse metabolizmayı hızlandırır. Başka bir özelliği ise soğuk algınlığında birebir şifalıdır.

 

Metabolizmayı Hızlandırmanın Diğer Yolları!

Öğünleri Atlamayın: Öğün atlamamak ve düzenli olarak yemek yemek metabolizmayı hızlandırma yollarından bir tanesidir.Düzenli yemek yemek sindirime yardımcı olur.

Yemekleri İyi Çiğneyin: Yediğiniz besinleri iyice çiğnemeniz de metabolizmanızı hızlandırır. Sebebi ise iyice çiğnenmiş besinlerin sindirilmesi daha kolaydır.

Düzenli Uyku: Yemekte olduğu gibi uykuda da bir düzen sağlamak  metabolizmanızın hızlandırır. Aynı zamanda vücudunuza ve cildinize de fayda sağlar.

Düzenli Egzersiz Yapın: Düzenli egzersiz yapmak metabolizmanızı hızlandırdığı gibi gün içerisinde sizi zinde de tutar.Metabolizmanızı hızlandırdığı gibi sağlıklı kalmaya yardım eder.

Bol su için: Su içmek çok önemlidir.Yaz aylarında içtiğimiz su miktarımızı daha da artırmamız gerekmektedir.Sıcak zamanlarda vücut terleme yoluyla su tükettiği için bu suyu tekrar aynı seviyeye getirmek su içmek ile sağlanır. Su içmek vücuttaki yağların kolay yakılmasına yardım eder. Vücuttan toksin atılmasını kolaylaştırır. Metabolizmanın canlı tutulması için günde 10 bardak su içilmesi uygundur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>