Anasayfa » Kadınca » Güncel Haberler » MERHABA, BEN MAKTÜL!

MERHABA, BEN MAKTÜL!

MERHABA, BEN MAKTÜL!

büşra ilaslan merhaba ben maktül

Adından önce kimliğinin rengine göre yargılanan kadınlarız biz. Saçı uzun aklı kısa olan, sırtından sopası karnından sıpası eksik bırakılmayan, dizler dövülmesin diye dövülen; hakarete, tacize, her türlü zulme uğrayanız biz olduk. Öldürmek için hep bir sebepleri, hafifletici bahaneleri olan erkekler, onlardan fiziken daha güçsüz olmamızın verdiği cesaretle öldürdüler bizi. Aldığımız nefes, kahkahamız, bakışımız, giyim tarzımız hatta ağzımızdaki sakız bile onların hafifletici sebepleri, tahrik olma gerekçeleri oldu.

İki bacağımızın arasında taşıdığımız et parçasının devlet meselesi oldu bir düzene mahkum olduğumuzu sanarak büyüdük. Evlendiğimizde kırılan cinsel kelepçemizi boynumuza takmalarına göz yumduk yaşamak için, bu da yetmedi, yine öldük. İnsan gibi de ölmedik üstelik: yakıldık, parçalandık, delik teşik edildik, kafamız kesildi,tecavüze uğradık, boğulduk… Söz konusu pembe kimlikliler olunca, en kıt beyinlisi bile yaratıcılığını konuşturdu aciz bedenimiz üzerinde.

Tarihimiz boyunca öldük biz… Kadın olduğumuz için toprağa gömülmedik mi 600’lerde? Topraktan çıkarttılar de ne oldu! Erkek efendimizin 5 adım arkasında nikah ortaklarımızla yürüdük. Saçının teli namus konusu olan biz nikahımıza bile sahip olamadık. Binlerce yılda değişen dünyaya inatmış gibi, değişmedi kadın algısı.

Gün geldi savaştık. Vatan mücadelesinde sırtındaki bebeğiyle cepheye koşan Elifler biz değil miydik? Marifetimiz silah taşımakla da kamadı üstelik, Mehmed’in yanında düşmana kurşun da sıktık biz…

KAHRAMAN TÜRK KADINI da unutuldu, anne olduğumuz da…

Dışarıdaki düşmanla savaştıkta, evimizdekine yenik düştük, öldük…

Münevver ilk değildi, Özgecan da son olmadı. 1 kere, 10 kere, 100 kere değil ki hep öldük. Ecelimiz almadı canımızı, 5. uzantısı var diye kendini ilah sanan azraillere kurban olduk!

 BÜŞRA İLASLAN PROFİL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>