Anasayfa » Sağlık » Kadın Hastalıkları » Meme ve Meme Başı Fazlalığı Nedir?

Meme ve Meme Başı Fazlalığı Nedir?

Meme ve meme başı fazlalığı nasıl bir hastalıktır?

Birçok kişinin ben veya leke sandığı aksesuar meme ya da meme başı toplumda %1 ve %2 oranında görülüyor. Kozmetik ve psikolojik sorunlara neden olabilen hastalığın tedavisini sizler için araştırdık.

Meme başı hastalığı nedir ve Nasıl anlaşılır?
Normalde her iki cinste de sağda ve solda birer tane olmak üzere iki adet meme ve meme başı var. İki meme başından sayıca meme başı olmasınaysa politeli deniyor. Bu hastalık, toplumun %1 ya da %2’sinde görülüyor.
Genellikle vücudunda fazla memesi veya meme başı olan kişiler bunu çok küçük oluşu ve tam meme formuna dönüşmemesi sebebiyle ben ya da leke olarak algılarlar. Bunun bir aksesuar meme veya meme başı olduğunun çoğunlukla farkında bile olmayabiliyorlar. Aksesuar meme başı en sık olarak, normal meme yerleşiminin hemen altındaki bölgelerde ortaya çıkıyor. Ayrıca koltuk altında görülebiliyor.Meme başı hastalığı kimlerde görülür?
Dünyadaki kadınların ortalama % 5’inde gelişimsel bir varyasyon olarak üçüncü meme bulunuyor. Kuzey Amerikalılarda ortalama %1 ile 2 oranında meme başı görülüyor. Bu durum erkek ve kadınlarda eşit oranda gerçekleşmekle birlikte zencilerde ve Japonlar’da daha yaygın olarak varolabiliyor. Meme başı hastalığı erkek ve kız çocuklarında eşit sıklıkta görülürken, aksesuar meme kızlarda erkeklere oranla daha fazla. En sık koltuk altında oluyor. Hastaların yarıdan fazlasında iki taraflı bulunuyor.aksesuar mama politeriMeme ve meme başı fazlalığı doğuştan mı, sonradan ortaya çıkan bir hastalık mı?
Doğumsal bir kalıntı olan fazla meme ya da meme başı, henüz anne karnındayken oluşur. Seyrek olarak bir bebeğin fazladan bir veya daha fazla meme  ya da meme başının olduğu görülebilir. Kasıktan koltukaltına kadar uzanan süt yolu denilen bir çizgi boyunca çok fazla sayıda meme hücremiz var. Kasıktan koltuk altına kadar uzanan süt yolundaki hücreler eğer beklenen gerilemeyi göstermez ise, “aksesuar meme” de denilen üçüncü meme oluşur. Meme başları ile birlikte göğüs dokusu da bulunabiliyor ya da bulunmuyor. Fazla meme başları genellikle göğüs bölgesinin çevresinde yer alsalar da bazen boyunda, sırtta, kalçada ve vulvada bulundukları da gözrülmüştür. Aksesuar meme ve meme başı dokuları genellikle ergenlik dönemi veya gebeliğe kadar belirti vermezler. Bu dönemlerde hormonların etkisiyle büyürler. Belirginleşip ağrılara sebep olabilirler.

Meme ve meme başı fazlalığının hayati tehlikesi var mı?
Aksesuar meme başına, renal agenezi (böbreğin doğumsal yokluğu) ve aksesuar böbrek gibi böbrek anomalileri, doğumsal kalp hastalıkları, epilepsi (sara hastalığı) ve kulak anomalileri gibi hastalıklar eşlik edebilir. Aksesuar meme dokularının tümörlere dönüşme riskleri de vardır. Bu sebeple politeli bulunması durumunda eşlik eden bir bozukluk olup olmadığının incelenmesi için bir uzmana danışılması gerekir.

Meme ve meme başı fazlalığı nasıl tedavi ediliyor?
Bu lezyonlar kozmetik ve psikolojik sorunlar meydana getirebilir. Çok büyük olanları kozmetik bir problem teşkil ederken, ufak olanlarının sıklıkla farkına bile varılmıyor. Her iki durumda da bir sağlık problemi söz konusu değil. Böyle bir durum söz konusu ise bebeklik veya ilk çocukluk döneminde hiçbir şey yapılamaz. Ancak, çocuk ergenlik dönemine erişince estetik nedenlerle ameliyat yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>