Anasayfa » Sağlık » Kadın Hastalıkları » MEME KANSERİNDEN KORUNMANIN PÜF NOKTALARI

MEME KANSERİNDEN KORUNMANIN PÜF NOKTALARI

MEME KANSERİNDEN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR ?

HER GÜN 30 DAKİKA YÜRÜYÜŞ

Spor yapmak kadınlarda hem kilo kontrolünü sağlıyor hem de meme kanserinin oluşumunda önemli bir risk faktörü olan kadınlık hormonu östrojenin düzeyini dengeliyor.Ayrıca kadınlarda  bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.Araştırmalara göre günde 30 dakika veya haftada 3 kez, birer saat yürüyüş yapan kadınların meme kanserine yakalanma risklerinin yüzde 40-50 oranında azaldığını gösteriyor.

UZUN SÜRE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANILMAMASI

Doğum kontrol hapı kadınlarda damar içi pıhtılaşma, karaciğerinde hasar oluşumu ve meme kanserinin gelişme riski artıyor.Ayrıca batı toplumunda doğum kontrol hapı meme kanserinin yükselmesinin nedeni olarak görülüyor.

ANNE OLMAYI ERTELEMEYİN
Çağımızda birçok kariyer kaygısı nedeniyle anne olmayı erteliyor. Yapılan araştırmalara göre; ilk çocuğunu 30 yaşından sonra doğuran kadınlarda meme kanseri görülme oranı 20 yaşından önce doğuranlara göre 2 kat artıyor.Bunun nedeni ise meme dokusu hücrelerinin gelişmesi, doğum ve emzirme ile tamamlanıyor. Memenin gelişmesi ne kadar erken tamamlanırsa meme hücreleri de meme kanserine neden olan hücrelere karşı daha dayanıklı oluyor.
YEŞİL  SEBZELERİ VE KIRMIZI MEYVELERİ SOFRANIZDA EKSİK ETMEYİN

Genel olarak sebze ve kırmızı et bir çok hastalığın ortaya çıkmaması için tüketilmesi gerekn gıdalar içerisinde yer alıyor.Bu tür sebze ve meyveler antioksidan özellikleri nedeniyle vücutta birtakım zararlı etkilere neden olan atıkları temizliyor. Bunun sonucunda da vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

SİGARAYI BIRAKIN

Sigara kullanımı, meme kanseri de dahil olmak üzere birçok kanserin gelişme riskini artırıyor. Bu yüzden eğer hala sigara içiyorsanız, sağlıklı yaşamak için sigara içmeyi bırakın.Kalite bir yaşam için sigaradan kurtulun.

ALKOLÜ GÜNDE EN FAZLA 1 KADEH E İNDİRİN

Uzmanlar  her gün düzenli olarak alkol tüketen kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin alkol tüketmeyen kadınlardan % 40 oranında daha fazla olduğunu gösteriyor.Bu artışın sebebi ise akolün kandaki östrojen düzeyini yükseltmesi ve bundan dolayı meme kanseine yakalanma riskini artırmasına sebebiyet veriyor.

HORMON TEDAVİSİ SIRASINDA MEME KONTROLÜ YAPTIRIN

Kadınlar menopoz öncesinde ya da  sonrasında veya  çocuk sahibi olabilmek gibi nedenlerden dolayı uzun süreli hormon tedavisi görüyorsanız, düzenli olarak meme kontrolü yaptırmayı asla ihmal etmeyin.

FORMUNUZU KORUYUN

Kilo her hastalın sebebi olabiliyor. Hızla alınan kilolar, meme kanseri riskini artırıyor. Yapılan araştırmalara göre  karın ile üst beden bölgelerinde fazla kilosu olan kadınların, meme kanserine yakalanma risklerinin kilo fazlası bacak ile basen bölgesinde yoğunlaşan kadınlardan daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>