Anasayfa » Sağlık » KULAK ÇINLAMASI İÇİN BİTKİSEL KARIŞIMLAR

KULAK ÇINLAMASI İÇİN BİTKİSEL KARIŞIMLAR

Hemen herkeste oluşan bir sorundur kulak çınlaması. Bazıları kulak çınlamasını önemsiz görebilir ve hatta bunu batıl inanç olarak da görebilir.

PEKİ KULAK ÇINLAMASI NEDEN OLUR?

  •  Üst solunum yolu enfeksiyonu
  • Yüksek bir mekana çıkma
  • Vitamin ve mineral eksikliği
  • Tansiyon hastalıkları
  • Diyabet
  • Dolaşım sistemi bozukluğu
  • Kulakta yaralanma yahut enfeksiyon.
  • Yüksek sese maruz kalma
  •  Kulak kirinin kulağı tıkaması

KULAK ÇINLAMASINA BİTKİSEL ÇÖZÜM

1.ELMA SİRKESİ
Kulak çınlamasının nedenlerinden biri de vücutta bulunan enfeksiyondur.Elma sirkesi, anti-fungal ve anti-inflamatuar özellikleri ile bedenin alkali seviyesini yükseltir.Kulak çınlamanızı azaltır.

HAZIRLANIŞI:
1 su bardağı suya, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve biraz bal atın, kulak çınlamanızdan kurtulana kadar günde 2-3 kez bu suyu içmeye devam edin.

2.SOĞAN
Soğan tıbbi ve antibakteriyel özellikleri ile tinnitusa yani kulak çınlamasına neden olan kulak iltihabını tedavisine yardım eder.

HAZIRLANIŞI:
Küçük bir tencere içerisine bir soğanı küçük parçalar halinde doğrayıp, tencere içindeki suyun içine atın.Soğuduktan sonra süzgeçten suyunu çıkarın.Çınlayan kulağınıza 2-3 damla soğan suyu damlatın.
5 dakika kaldıktan sonra kafanızı yan çevirip damlattığınız soğan suyunun dışarı akmasını sağlayın.Haftada birkaç kez soğan suyuna devam edin.

3.SARIMSAK
Sarımsak  soğuk hava yahut yükseğe çıkma nedeniyle meydana gelen kulak çınlamanızı geçirebilir.Sarımsak inflamasyonu azaltmanın yanı sıra kan dolaşımını artırmaya da yardımcı olur.. Artı bir özellik olarak, kulaktaki enfeksiyona deva olabilecek antibakteriyel özellik içerir.

HAZIRLANIŞI:
Ocakta 2 diş ezilmiş sarımsağı, bir yemek kaşığı susam yağı ısıtın.Soğuduktan sonra süzüp, çınlayan kulağa 2-3 damla damlatın.1 hafta süreyle her gece yatmadan bu işleme devam edin.

4.ZENCEFİL
Zencefil de kulak çınlamasına bitkisel çözümlerdendir.Kan dolaşımını artırır, serbest radikallerle savaşır ve patojenlerden kurtulmaya yardımcı olur.

HAZIRLANIŞI:
1,5 tatlı kaşığı taze zencefili rendeleyip, 1 su bardağı sıcak suya atın.10 dakika demlensin, süzün, içine bal katın.Günde 2-3 bardak bu çaydan için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>