Anasayfa » İlişkiler&Cinsellik » Aşk » KISKANÇLIK NEDİR ?

KISKANÇLIK NEDİR ?

İlişkide Kıskançlık. Mutlaka her çiftin sorunudur kıskançlık meselesi. Peki İlişkide Kıskançlık faydalı mıdır ? Bu sorunun cevabı aslında herkesin içinde yatar. Biz onu ortaya çıkarmanız için yardımcı olacağız. Kıskançlık çok değer  verdiğiniz birini kaybetme korkusu olarak da nitelendirilebilir.Kıskançlık, yoğun olumsuz duygulardandır. Kıskançlık hem bir insana karşı duyulabileceği gibi hem de bir eşya yüzünden de ortaya çıkabilir. Kıskançlık bazen kişinin sahip olamadığı, elinde olmayan karşı hissettiği bir duygu olduğu gibi bazen de tam tersi olarak elinde olan, ona ait olanı fazlasıyla sahiplenip başkasından kıskanması sakınmak istemesi ile ortaya çıkan bir duygudur. Genel olarak toplumumuzda kıskançlık en sık yaşanan kıskançlık durumları ise  kardeş kıskançlığı, eş veya sevgili kıskançlığıdır.

İlişkide Kıskançlık Faydalı Mıdır?

İlişki de kıskançlık denince ilk akla gelen söz “seven kıskanı” sözü olur mutlaka. Kıskançlık çok kötü, korkulacak bir duygu değildir. Aslında sevmenin özünde biraz da kıskanma vardır. Aslında olması da gerekir. Fakat bu kıskançlığın dozu ve karşı tarafa verilen zarar kıskançlığı kötü bir duygu olarak oluşmasına neden olur. İnsan sevdiğini sakınmak, korumak ister. Bu da beraberinde hafif kıskançlık duygularını getirebilir. Ama bunun elbette ki uygun bir dozu vardır. Her şeyin fazlası zararlıdır. Kıskançlığın fazlası ise çok zararlı olup yıkıcı bir duygu olabilmektedir.

Kıskançlığın Nedenleri

Kıskançlığın çeşitli nedenleri vardır. Psikologlar en yaygın neden olarak aşırı kıskançlığın temelinde özgüven sorunu ve kendine hiç güvenmemenin  yattığını söylerler. Kıskançlığa bunun yanında ise kaybetme korkusu da kıskançlığı tetikler. Patolojik kıskançlık, kıskançlığın hastalık halini aldığı beraberinde güvensizlik, paranoyanın olduğu kıskançlık türüdür. Tehlikeli olup uzmanlarca tedavi edilmelidir. Çünkü bu aşırı kıskançlık maalesef bazen cinayetlere kadar uzanabilmektedir. Kıskançlık masum bir duygu değildir. Bunu hepimiz ilk kardeş kıskançlığı olan Habil ve kabil olayından çok iyi hatırlamaktayız. İlk kan ve ilik cinayet gene kıskançlık nedeni ile işlenmiştir.Kıskançlık az olduğu müddetçe ilişkiyi canlı tutar. Ama ayarı kesinlikle olmalı. Biraz fazla oldu mu ilişkiye, kişiliğe, zarar verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>