Anasayfa » Sağlık » KIRMIZI MEYVELERİN ŞAŞIRTICI FAYDALARI

KIRMIZI MEYVELERİN ŞAŞIRTICI FAYDALARI

KIRMIZI MEYVELERİN FAYDALARI NELERDİR?

Kırmızı meyvelerin saymakla bitmeyen faydaları var. Antioksidan zengini bu lezzetli meyvelerin faydalarını öğrenince çok şaşıracaksınız!

Çilek, böğürtlen, yabanmersini ve ahududu gibi kırmızı meyvelerin yararları saymakla bitmiyor. Antioksidan deposu bu leziz meyvelerin yararlarını öğrenince alışveriş listenizden eksik etmek istemeyeceksiniz. İşte kırmızı meyvelerin bilinmeyen fayları…

uhugh

Tüm kırmızı meyveler, antioksidan yönünden oldukça zengindir. Cildi gençleştiren ve sağlıklı bir vücudun anahtarı olan antioksidanlar, hastalıklara savaş açar. Tüm detoks içeceklerinde bu nedenle kırmızı meyvelere yer verilir.

22

Kırmızı meyvelerin kalorisileri diğer meyvelere göre çok daha düşüktür. Yarısından fazlası sudan oluşan bu leziz meyveler, sağlıklı bir ara öğün atıştırmalığı olabilirler. Örneğin, orta boy bir çilekte yaklaşık olarak 5 kalori bulunmaktadır. 1 kahve fincanı yabanmersimi ise 80 kaloridir.

11

Kırmızı meyvelerin tümünün %85’i su, geri kalan %15’lik oranı ise liflerden oluşmaktadır. Sağlıklı bir diyetin olmazsa olmazı lifli yiyecekler, uzun süre tokluk sağlayarak fazla yeme isteğini önler.

33

Yaşlanmaya karşı savaş açan kırmızı meyveler, beyin sağlığını da korurlar. Yapılan araştırmalarda kırmızı meyvelerin içinde bulunan polifenollerin, Alzheimer’a neden olan toksinlerin iyileşmesinde etkili olduğu ortaya çıkarıldı.

lkh

Yabanmersini, ahududu vb. kırmızı meyveler, içerdikleri flavonoidler sayesinde kansere savaş açarlar. Yapılan araştırmalarda kırmızı meyvelerin içinde bulunana flavonoidlerin özellikle kolon kanserini önlediğini ortaya koydu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>