Anasayfa » Güzellik » KIRILIP UZAMAYAN TIRNAKLAR İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

KIRILIP UZAMAYAN TIRNAKLAR İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

Tırnaklarınız yavaş uzuyor veya uzamaya fırsat vermeden hemen kırılıyorsa eğer, bir takım kurallara uyarak ve gerekli bakımları yaparak tırnaklarınızın uzamasını hızlandırabilirsiniz.

1234Peki hızlı tırnak uzatma yolları nelerdir?

Tırnaklarınızı Doğru Törpüleyin

Tırnakların hızlı uzamasını etkileyen etkenlerden başında törpüleme şekli gelir. Mesela tırnaklarını kare şeklinde törpülediğinizde, tırnaklarınız çabuk kırılabilir. Tırnaklarınızı yuvarlak törpülerseniz daha az kırılır ve daha çabuk uzar. Ayrıca belli aralıklarla tırnakları törpülemek aynı saç kırıklarının alındığında saç uzamasını hızlandırması gibi tırnakların daha hızlı uzamasını sağlar. Tırnaklarınızı törpülerken kenarlardan ortaya doğru aynı yöne törpülemelisiniz. Manikür sırasında tırnak etlerinizi geri iterek tırnaklarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Tırnaklarınızı Havalandırın

Tırnaklara sürekli oje sürülmesi tırnakların hava almasını engeller ve zamanla sarartarak cansızlaşmasına ve yavaş uzamasına neden olur. Haftanın bir iki günü tırnaklarınıza haftanın 1 ya da 2 günü oje sürmeyerek tırnaklarınızı havalandırmalısınız. Sağlıklı bir tırnak daha hızlı uzayacaktır.

Tırnaklarınızda Aseton Kullanımını Azaltın

Sürekli oje sürülmesi ve bu ojelerin aseton ile çıkartılması tırnakları kurutarak zarar verir ve kat kat soyularak kırılmalarına sebep olur. Bu yüzden aseton kullanımı en aza indirilmeli ve aseton kullanımından sonra tırnakrınızı bol su ile yıkanmalısınız. Ardından nemlendirici sürürerek tırnaklarınızı nemlendirmelisiniz. Kırılma ve soyulma potansiyeli olan tırnaklarınız varsa aseton ve alkol olmayan oje çıkarıcıları tercih etmelisiniz.

Tırnaklarınızı Koruyun

Gün içinde yaptığınız ev işleri, ofis işleri gibi tırnakların darbelere maruz kaldığı işler tırnaklarınınız daha uzamadan kırılmasına sebep olur. Özellikle ev işleri sırasında eldiven kullanmanız tırnaklarınızın aldığı darbeleri azaltacak, temizlik sırasında aşırı suya maruz kalması sebebiyle yumuşayıp kırılma riskini azaltacaktır.

Ellerinizi Gereğinden Fazla Yıkamayın

Özellikle obsesif kişilik bozukluğunun bir belirtisi olan gereksiz yere ard arda ve uzun uzun el yıkamak tırnaklara zarar verir, kurutarak kırılmasına neden olduğu için uzamasını yavaşlatır..

Düzenli ve Dengeli Beslenin

Metabolizmanızın normal seyrinde işlemesi ve hücre yenilenmesinin sağlanması için ihtiyacınız olan vitamin, mineral ve yağları almanız gerekir. Özellikle doğru diyet yapmayan kişilerde görülen besin yetersizliği sebebiyle tırnakların uzaması yavaşlayabilir. Biotin tırnak üretiminin yapı taşıdır. Biotin içeren yiyecekler olan kepekli tahıllar, fındık, buğday tohumu, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, soya fasülyesi gibi gıdaları tüketmeniz gerekiyor.

Tırnaklarınızın Uzaması İçin, Bolca Su İçin

Günde en az iki litre su içmek tırnağınızın hızlı uzamasını sağlayacak diğer bir yöntemdir.

Tırnaklarınızı Nemlendirin

Gün içerisinde temizleyici ürünlerle devamlı yıkanan eller nedeniyle tırnaklar nemini kaybedip azalan esnekliği yüzünden çok çabuk kırılır. Her gün en az bir kere nemlendiriciyle ellerinizi nemlendirmeniz, ellerinizin ve tırnaklarınızın kaybettiği nemi geri kazandırarak kırılmasını azaltır.

Tırnaklarınızı Güçlendirin

İnce ve çabuk kırılan tırnaklarınız varsa bu sorun için üretilen tırnak besleyici cilaları kullanmalısınız. Ayrıca tırnakları besleyen ve uzatan doğal yağlardan olan zeytinyağı ve badem yağı ile kürler de yapabilirsiniz. Diğer yandan C vitamini içeren limon ve portakal kabuğu ile tırnaklarınıza masaj yapmanız ve bir miktar bekletmeniz tırnaklarınızı güçlendirecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>